Mesajı Okuyun
Old 08-02-2007, 10:56   #10
av.sevdacan

bu haberi hürriyet pazar'da okumuştum. gerçek bir haber mi? diye üzerinde çok düşündüm. sonra yaşandığı ileri sürülen olayların "barda" adlı sinema filmine konu olduğunu; mağdurlardan birinin bu filmde rol aldığını öğrendim. buraya kadar her şey normal.

yalnız; aynı mağdur/oyuncunun ana haber bültenine çıkıp "hrant dink" cinayetine tanık olduğunu, vuran kişiyi tasvir ettiğini v.s. gördüğüm anda kafamda bir takım soru işaretleri oluştu.

olay anlatıldığı gibi gerçek veya değil. bu konuda genel bir yorum yapmak istiyorum.

çok hoşuma giden bir düşünce var; sanırım tolstoy'du "ahlakın olmadığı yerde kanun bir şey yapamaz" der...

özellikle son yıllarda ortaya çıkan suç çeşitleri ile ilgili "yeterli düzenlemeler yapılmıyor" şeklinde serzenişlerimiz oluyor. yasada öngörülen müeyyidelerin ağır olması suç oranını azlatır ama bana göre tamamen ortadan kaldırmaz.

bir an için; kolluk kuvvetlerinın olağanüstü güç sarfederek asayişi sağladığını, yargının en ağır cezaları verdiğini, milletvekillerinin en ağır yasa çalışmalarını yapıp yürürlüğe koyduğunu v.s. düşünelim. diğer yandan; gelir dağılımında fahiş farklılıklar var. kısacası ekonominiz bozuk. tablo böyleyken, istediğiniz kadar yasa çıkarın sağa sola polis dikin bakın bakalım suçlarda azalma olacak mı?

"ahlakın olmadığı yerde kanun bir şey yapamaz" diyen tolstoy acaba tam olarak ne demek istiyor. bunu hep düşünürüm. şimdi de yazarak düşünmek istiyorum

ahlak kavramı nedir? bir defa bu kavramı iyice açmak lazım.

toplumsalı var bireyseli var!!! karıştırma ahlak ahlaktır işte diyorum kendime...

bir an ahlak kavramının altında yatan en büyük temel taşın "inanç" olduğunu düşünüyorum. hemen sonra aklıma, istatistik verilere göre inanç abidesi olmuş bir ilimizin suç işlemede üst sırada hatta 1. olduğunu okuduğum geliyor sonra iran örneği.

............

yasalar yetersiz,
uygulama eksik
ahlak anlayışı zayıf
ekonomi bozuk
eğitim düzeyi aşağılarda

diyerek kendimce cevaplarımı 4-5 başlıkta toplasam da yine de tatmin etmiyor beni.

bir şeyler daha var sanki