Mesajı Okuyun
Old 06-08-2012, 23:09   #18
Gemici

Alıntı:
Yazan Av.MFD
Şahsi düşüncem: Evrensel hukuk ve çağdaş dünyada zina fiiline ilişkin müeyyidelerin(maddi-manevi) olmaması (hapis cezasını tasvip etmiyorum) bu fiillerin işlenebilirliğini toplumumuz ve kültürel kodlarımız uyarınca uygun bulduğumuz manasına gelmemelidir. Ki günden güne artan kadına şiddetin ve sevgili cinayetlerinin de bu uygunsuzluğun nisbeten göstergesi olduğunu da düşünüyorum.

Sayın Av.MFD,

karışık cümleleri anlamada zorluk çektiğim için alıntıladığım iki cümlenizi tam olarak anladığımdan emin değilim. Ne anladığımı anlatmaya çalışayım, yanlış anlamışsam ve anlıyorsam düzeltin lütfen.

'Evrensel hukuk'ta (bağlı olduğumuz kıta Avrupası hukukunu kast ediyorsunuz zannedersem)ve 'çağdaş dünyada' zina fiiline bir müeyyide uygulanmaması bizi alakadar etmez, çünkü bizim toplumumuz ve 'kültürel kodlarımız' zina fiilini kabul etmez mi demek istiyorsunuz ilk cümlenizle?
Not: Neden cümlenin ilk kısmında 'zina fiili', ikinci kısmında 'bu fiiller' kavramlarını kullandığınızı çıkaramadım. Zina fiilinden başka bir fiil de mi söz konusu olayda? Neden ikinci kısımda çoğul?

Bence durum, 'Ki günden güne artan kadına şiddetin ve sevgili cinayetlerinin de bu uygunsuzluğun nisbeten göstergesi olduğunu da düşünüyorum.' cümlenizin tam tersi. Benim düşünceme göre 'Kadına şiddetin' ve 'sevgili cinayetlerinin' en büyük körükleyicilerinden birisi, yargımızın (Yargıtayın) ceza olmaktan çıkarılmış bir fiili tazminat konusu yapması ve haksız fiil olarak nitelendirmesi gerçeğinde yatmaktadır. Zina ceza olmaktan çıkarıldığı halde bir müeyyidesi vardır Türk hukukunda. Zina yapan eşine şiddet uygulayanın veya eşini öldürenin cezasını ağır tahrikten dolayı azaltan yargı, bu gibi kişilere müsamaha gösterdiği sürece kadına karşı şiddetin önü alınamaz.

Olay, imam ve cemaat olayıdır. Yargı, kendisine ihanet eden hamile eşini öldüren kocaya ağır tahrik indirimi uygularsa cemaatin kadına karşı şiddet kullanması kaçınılmazdır.

Saygılarımla