Mesajı Okuyun
Old 03-02-2011, 03:30   #10
Gemici

Alıntı:
Yazan Av.Özlem PEKSÜSLÜ
Anne babalığı değilde velayet hakları sona erer.Evlat edinene geçer.Evlat edinen de vefat edince velayet hususu boşlukta kalır.Dolasıyla anne ve baba çocuklarının velayeti için talepte bulunabilir diye düşünüyorum.Uygun şartlar yoksa da vasi atanır.Ben belirttiğim gerekçelere dayanarak talep ederim sadece avukat bey.Gerekçelerimi belirttim ve benim için yeterli.Siz hangi kanun maddelerine dayanarak bir çocuğunun anne babasından velayet hakkını talep etmesini dahi elinden alacaksınız?Saygılarımla

Avukat Hanım,
1. velayet hususu boşlukta kalan çocuklarının velayeti için talepte bulunabilecek anne ve babanın nafaka ödeme mükellefiyeti doğar mı doğmaz mı?
2. Uygun şartlar olmadığında tayin olunan vasi çocuk adına anne ve babadan nafaka talep edebilir mi?
3. Yargıtay'ın, 'Evlat edinme muamelesinin tamamlanmasıyla evlat edinen kimseye geçen küçük üzerindeki velayet hakkı, bu kimsenin, ölümüyle kendiliğinden asıl ana ve babaya dönemez ve geçemez. Bu gibi hallerde küçüğe bir vasi tayini gerekir', dediği bir konuda 'Gerekçelerimi belirttim ve benim için yeterli.' türünden bir ifade ne ölçüde hukukuki bir gerekçe sizin görüşünüze göre?

Saygılarımla