Mesajı Okuyun
Old 01-09-2010, 16:51   #13
Av.Suat Ergin

Varsayılan Cevap-2

DİZİ YAPIMCI VE SENARİSTLERİNİN HATALARI:

Çoğu dizinin “Hukuk Danışmanı” bulunmaktadır. En azından jenerikte okuyoruz. Onlara danışmadan mı diziyi yayına sokmaktasınız.Danışıyorsanız ve böyle gaflar yapılıyorsa işinizi iyi yapmıyorsunuz, demektir. Eğer avukatla çalışmıyorsanız işinizi zaten ciddi yapmıyorsunuz, demektir. Başrole tanınmış bir yıldız koyarak, halkı salak yerine koymamalısınız. Artık 50-60 yıl önceki Türk filmlerinde gördüğümüz “sulh ceza mahkemesindeki” ya da “ağır ceza mahkemesindeki” boşanma davası sahnelerinden kurtulduk derken, sayenizde başka saçmalıkları seyretmek zorunda kalıyoruz.

SENARYODAKİ TEK DOĞRU ŞEY:

Senaristin ve yapımcının hakkını yemeyeyim. Tek doğru şey, mahkeme binası olarak gösterilen bina, gerçekten Gülhane'deki Çocuk Mahkemeleri binasıdır.

SAYIN SORU SAHİBİNE KARŞI BEYANLARIM:

Yukarıdaki açıklamalarımdan sonra hala aynı fikirde misiniz? Eğer öyleyse hangi meslek örgütüne kimi şikayet edeceğiz? CMK avukatlarını yeterli eğitim vermeden görevlendirenler onlar değil mi? Ben bizzat şahit oldum. Bir davada 3 sanık ve ben dahil 3 müdafii vardık. Sadece bende dosya fotokopisi vardı. Diğer ikisinde fotokopi filan yoktu. Onlar sadece “müvekkilin beyanlarına aynen katılırım” dediler. Sanıkların 3’ü de tutukluydu. Benim beyan ve taleplerimden sonra, onlar da aynı talepleri yinelediler. Unutmadan şunu da ekleyelim. Duruşmadan önce kendi aralarındaki konuşmaya şahit oldum. Hangi bölgenin CMK açısından verimli olduğunu tartışıyorlardı. Biri diğerine “Bir arkadaşım, Silivri Bölgesinde ayda 1.500 TL kazanıyor” dedi. Olay 3-4 yıl öncesi olmuştur. Genç meslektaşlarım bana kızacaklardır. Ama CMK görevini layıkıyla yerine getirmeyen, maddi sıkıntısını giderme aracı olarak gören çok meslektaşımız var. Ya sanık hakları???

Hangi meslek örgütüne kimi şikayet edelim. İzmir ve İstanbul Barosu’nda kadın ve çocuklar için merkezler kurulmuştu:KAHDUM. Gönüllülük temelinde kadın avukatlar aile hukuku alanında destek veriyorlardı. Önce İzmir Barosu bu merkezi kapattı sonra da İstanbul Barosu kapattı. KAHDEM adına Sayın Habibe Yılmaz Kayar ve ben ayrıca birçok STK yöneticisi Baro Başkanı ile görüşmeye gittik. Görüşme ayrıntıları KAHDEM alanında yer almaktadır. Özetle dedik ki, “aile hukuku özel bir alandır, CMK sıralaması şeklinde görevlendirme yapılırsa, çok hak kaybı olur. Zaten gönüllülük temelinde meslektaşlarımız çalışmaktadır. Eski yöntem devam etsin” Cevap olarak önce “Varsa bir yanlışlık düzeltilir” sonra STK’lar kastedilerek “Baronun işlerine karışmayın” dendi. Sonuç; Baroya müracaat eden kadın vatandaşlara sıradaki avukat meslektaş hukuki yardımda bulunmaya devam etmektedir.

BENİM HATAM:

Kendimi yine tutamadım. Çok yazdım. THS yönetiminden bir ricam olacak. Ya benzer konulara izin vermeyin. Ya da bu tür konulara benim erişimimi kapayın, lütfen.