Mesajı Okuyun
Old 30-10-2003, 16:01   #7
Admin

Alıntı:
ŞU ANDA BENDE BULUNAN TÜM KARTLARIN O İNCE İNCE YAZAN BÖLÜMLERİNİ OKUYORUM. ÇOĞUNDA KAYIP BİLDİRİMİ YAPTIĞINIZ ANDAN İTİBAREN SORUMLU OLMADIĞIMIZI BİLDİRİYORLAR.

Garanti Bankası için konuşursak kredi kartı sözleşmelerinde kayıp bildirimi yaptığınızdan andan önceki dönemde sizin sorumlu olduğunuz sözleşmede yazılı.

Banka çalışanları ise bana birkaç kez ısrarla kartlarının sigortalı olduğunu ve çalınma durumunda sizin bildirim yapmanızdan önceki durumlar için de sigortanın geçerli olduğunu belirtiyorlar. (Keza YKB'sı çalışanlarından da aynı iddiayı duydum).

Ancak hepimizin bildiği gibi bu tip beyanların hukuki bir geçerliliği yok ve önemli olan imzaladığınız sözleşme. Bu sözleşmede de açıkça kayıp bildirimden önceki dönemden sizin sorumlu olduğunuz yazılı olduğuna göre yasal yollara başvurulduğunda sonucun ne olacağı belli.

Anladığım kadarıyla (bu bir kişisel tahmindir!) bankaların (en azından bazılarının) aslında gerçekten bildirimden öncesi için geçerli bir sigortası mevcut ancak bu sigortaya kendi insiyatifleri ile "canları istediğinde" kullanabilmek için hukuki sözleşmelerde kendilerini güvenceye alıyorlar. Daha sonra ise diledikleri olaylar bildirim tarihinden önceki harcamaları sigorta kapsamında değerlendirirken (Sayın Eksper'in örneği gibi), diledikleri zamanda kart sahibinden talep ediyorlar (Sayın Özel'in örneği). En azından duyduklarımdan ve gördüklerimden ben öyle bir intiba edindim.

Ps. Sayın Eksper, mesajlarınızı küçük harflerle yazarsanız hepimizi çok mutlu edeceksiniz.. Teşekkürler..