Mesajı Okuyun
Old 25-01-2011, 15:42   #31
Avukat Canip Kazan

Öncelikle duygulrımı ifade etmeliyim sanırım. Bu konu bir polemiğe mi dönüştü diye düşünüyorum. Kadir Bey'in Yargıtay'ın bile birçok konuda olduğu gibi bu konuda da farklı kararları olduğunu ve uygulamada kendisi gibi düşünmeyen, kanunu yorumlamayan birçok mahkemenin var olduğunu bildiğini düşündüğümde "kesin, net" gibi ifadelerle yorum yapmasını ben de doğru bulmuyorum. Ama düşüncelerini açıklarken tamamen iyiniyetli olduğunu, ifadelerinin kesin olduğuna inandığını düşünüyorum. Ve bu nedenle de Suat Bey'in Kadir Bey'den içtihatları göndermesini istediği cümlenin sonunda eklediği smiley'in doğru olmadığını düşünüyorum.

Konuya gelince; Kadir Bey'in paylaştığı karada atıf yapılan karar bir HGK kararı ;
Başlangıçta noksan olan dava şartlarına rağmen esasına girilmiş ve noksanlık davanın devamı sırasında tamamlanmışsa artık dava reddedilemez. ( H.G.K. 22.3.1995 tarih E. 1994/ 5 – 835 K. 1995/ 215 sayılı ilamı)

( Bu bakımdan.."kesin" olduğunu söylemesini de fazla eleştirmemeli)

Ve Sayın Av. Suat Ergin Yargıtay kararlarını doğru-yanlış şeklinde yorum yapmanın uygun olmadığını düşünerek HGK kararına atıf yapılan ve av.kadirpolat tarafından gönderilen kararın daha isabetli olduğunu ve bağlayıcı olması gerektiğini düşünüyorum.

Sevgi ve saygılarımla..