Mesajı Okuyun
Old 12-12-2011, 15:06   #3
Hak ve Nisfet

Alıntı:

Sayın Meslektaşım husumet itirazı haklıdır. Tekrar takibe geçmeniz gerekmektedir, çünkü itirazda haklı olarak bildirildiği üzere, apartman yönetimi - site yönetiminin hükmi şahsiyeti bulunmamaktadır ve takip Yönetim adına yönetici tarafından başlatılmalıdır.
Evet site yönetiminin hükmi şahsiyeti yok belki ama yönetici aynı zamanda kat malikleri yönetimini temsil eden kişi konumunda olduğundan dolayı, site yönetimi adına yapılan takibin yönetici tarafından yapıldığı yorum yoluyla söylenemez mi?
Yargıtayın şöyle bir kararı var;
18.Hukuk Dairesi
Esas: 2004/4688
Karar: 2004/5394
Karar Tarihi: 28.06.2004

Mahkemece, apartman yönetim kurulunun hükmi şahsiyeti olmadığından yönetime karşı davanın yöneltilemeyeceği gerekçesi ile husumet yokluğundan davanın reddine karar verilmiştir.

Kat Mülkiyeti Yasasının 34. maddesinin ilk fıkrasında, "kat malikleri ana gayr-i menkulün yönetimini kendi aralarından veya dışarıdan seçecekleri bir kimseye veya üç kişilik bir kurula verebilirler. Bu kimseye (yönetici), kurula da (yönetim kurulu) denir" hükmüne yer verilmiş olup hükmi şahsiyeti olmadığı halde üç kişilik yönetime yasayla "yönetim kurulu" unvanı verilmiş olduğuna göre, dava dilekçesinde de kişilerin isimleri açıklanmadan yönetim kurulu diye husumet yöneltilmesinin uygun olmadığı söylenemez. Bu bakımdan yönetim kurulu denilerek açılan davanın yönetici olan üç gerçek kişiye karşı açıldığının kabulü gerekir.