Mesajı Okuyun
Old 08-08-2006, 15:56   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
İstanbul barosu staj listesine kayıtlı bir stajyer avukatım. Baro staj bitirme tezi olarak "internet üzerinden işlenen hakaret ve sövme suçları" konusunu seçtim. Sizlerden rica edeceğim husus şudur,

Öncelikle kaynak gösterilmesi konusunda yardımcı olabilecek üstatlarıma şimdiden teşekkür ederim.

Kafama takılan hukuki sorunları sıralayayim,
1- Bir IM yazılımı ile (Msn Messenger, Icq vs..) bu suç işlendiği zaman bu "huzurda işlenmiş mi sayılacaktır" ? ( 125. Maddenin gerekçesinden bu sonucu çıkarmaktayım)
2- Forumlarda işlenecek bir hakaret suçunun aleniyet veya basın yayın yoluyla işlenmiş hakaret suçu olabilmesi açılarından değerlendirilmesini yapabilirmisiniz?
3- Forum yöneticilerinin sorumlulukları,
4- İnternet üzerinden yapılan gazete-dergi yayınlarının hukuki vasfı nedir, suçların bu vasıtayla işlenmesinde aleniyet ve basın yayın açısından bi değişiklik olacakmıdır.

Sayın bcokelez,

Tez için iyi bir konu bulmuşsunuz. Ama çok sınırlı kaynak olması nedeniyle işiniz zor...Önce birkaç kaynak ismi vereyim. 1- Sayın Hakim Volkan Sırabaşı'nın "İnternet ve Radyo-Televizyon Aracılığıyla Kişilik Haklarına Tecavüz-İnternet Rejimi-" kitabı.(Özellikle öneririm.)2-Sayın Av. Ali Osman Özdilek'in "İnternet ve Hukuk" adlı kitabı.(Ben pek tatmin olmadım.) 3-Dokuz Eylül Üniversitesi Yayını, "Uluslararası İnternet Hukuk Sempozyumu" isimli kitap (Bu kitaptan, dava dosyamıza alıntılar konulmuştu.Benim bir fikrim yok)

Sorularınızın yanıtına gelince...Hemen belirteyim kaynak sorununu ben de yaşadım. Elimden geldiğince yanıtlamaya çalışacağım.

1-Cevabı kendiniz vermişsiniz. Katılıyorum.
2-Basın yoluyla işlenmiş sayılmaktadır. Uygulamada suç duyuruları Basın Savcısına yapılmaktadır. 125 inci maddede gıyapta hakaret düzenlenirken fiilin en az üç kişiyle ihtilat ederek işlenmesi gerektiği hükmü bulunmaktadır.Buradan yola çıkarak internet veya gazetede işlenen hakaret suçunun içinde aleniyet unsurunun eridiği kanaatindeyim. Maddenin 2 inci fıkrasında bir artırım öngörülmemekte; tam tersine 1 inci fıkradaki ceza verilir denilmektedir.(Tamamen kendi yorumum, tekrar belirtiyorum.)
3-Forum yöneticisinin sorumlu olması konusu çok uzun bir cevabı gerektirir. Yargıtay bir kararında forum yöneticisinin şirketteki görevinin araştırılması gerekçesiyle kararı bozmuştur.
4- Yukarıda 2 inci maddede açıkladıklarım aynen geçerli.Hukuki vasfına gelince...4756 Sayılı yasayla 5680 sayılı Basın Kanunu'na aşağıdaki ek madde eklenmiştir:

Ek Madde 9-Bu Kanunun yalan haber, hakaret ve benzeri fiillerinden doğacak maddi ve manevi zararlarla ilgili hükümleri, bilişim teknolojileri ve internet ortamında sayfa açılması veya elektronik gazete, elektronik bülten vb.suretiyle yayınlanan her türlü yazı, resim, işaret, sesli veya sessiz görüntü ve benzerleri hakkında da uygulanır.

Benim yazabileceklerim bu kadar...İlginç ve zor bir konu seçmişsiniz tebrik ederim. Bu arada Çalışma Grubları oluşurken İnternet Hukukunun önerilmemesi dikkatimi çekmişti. Oysa çok bakir bir konu ve tam da çalışma yapılacak bir konu aslında...

Saygılarımla