Mesajı Okuyun
Old 15-05-2008, 00:00   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

*Adli yardım adalete erişimde eşitliği sağlamak amaçlı bir yapılanmadır.

Adli yardım gereği atanan avukatın tek farkı,müvekkili ile para ilişkisinin olmayışıdır.Çünkü atanmış olduğu dosya ile ilgili baro kendisine belirlenen tarife üzerinden ücret ödemektedir.

Yargılama sırasında gereken masraflar hariç ,müvekkilinden herhangi bir ücret alamaz.

Ayrıca adli yardımdan atanan avukat,atamanın yapıldığı iş ile ilgili olarak gereken hukuki yardımın gerektirdiği kadar görüşme yapmak ve bilgi vermek durumundadır.

Atanan avukatın görevi ,atandığı konu ile sınırlıdır.Yani boşanma davasına bakan avukat başka bir hukuki sorun olsa bile görevli değildir.Ortaya çıkan yeni sorunlar için yeniden baroya başvuru yapılmalı ve uygun ise aynı veya sıradaki farklı avukata atama yapılmalıdır.

Adli yardım sisteminin iyi işleyebilmesi için daha ilk görüşmeden itibaren titiz bir çalışma yapılması gerekir.

İlk görüşmeyi yapan avukat,başvurucunun yaşamış olduğu sorunu dikkatlice tespit etmeli ve sorunların cözümü için kaç görevlendirme gerektiğini doğru tayin etmelidir.

Örneğin boşanma talep eden başvurucunun aynı zamanda şiddet mağduru olduğu görüşme sırasında tespit edilebiliyorsa,hem boşanma hem de 4320 için iki ayrı atama yapılmasının uygun olacağı düşüncesini baro yönetimine bildirmelidir.

Bu görüşme sırasında tespit edilemeyen veya sonra ortaya çıkan sorunlar için yeniden başvuru gerektiğini belirtmek isterim.

Sonradan ortaya çıkan sorun için baroya başvurmayı tercih etmiyor ve kendiniz bir vekil tayin edebiliyorsanız ,bunun için elbette avukata vekalet ücretinin ödenmesi gerekir.

Avukatın ücretsiz iş yapması meslek ilkelerine aykırıdır.

Avukatın yeni ve görevlendirilmediği bir hukuki sorun için size ücret ödemeden vekillik yapması uygun ve mümkün değildir.

Yukarıda belirtilen bilgiler ışığında durumu yeniden değerlendirmenizi öneriyorum.Bazen yanlış anlaşılmalar olabiliyor ve adli yardımdan bir iş için atanan avukatın ,müvekkilin her işine ücretsiz bakması beklenebiliyor.

Bu konuda avukatınızla ve baro görevlisi ile görüşme yapmanızı öneriyoruz.Meslek ilkelerine aykırı bir durum varsa,şikayet hakkınız elbette bulunmaktadır.

*Boşanma davası açılmakla eşlerin ayrı yaşama hakkı ortaya çıkar.Hakim dava süresince müşterek konutta kimin kalacağı,çocukların kimin yanında olacağı ve tarafların geçimine ilişkin tedbir kararlarını kendiliğinden almak zorundadır.

Bu konuda karar verilmesini isteyebilirsiniz.

*Şiddete uğramışsanız veya bu büyük bir ihtimal ise doğrudan mahkemeye,savcılığa veya karakola başvurunuzda koruma kararı verilmesi için işlem yapılması gereklidir.