Mesajı Okuyun
Old 04-12-2013, 20:59   #5
av. mehmet mutlu boybay

verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ediyorum. ancak durumu daha detaylı açıklama gereği hissettim.
müvekkil resmi olarak boşanıyor. boşanmadan 1 yıl sonra eşiyle ikametgahını ayırıyor. eşi eski eve hiç gelmiyor ikametgahı resmi olarak eski evinde olmasına rağmen. müvekkilin ablası da daha önce boşanmış. ablası yetim aylığı almak için başvuru yapmış. müvekkilimin hiçbir şekilde talebi olmamasına rağmen o da boşanmış olarak göründüğü için ona da aylık bağlanıyor. kendisi kuruma gidip bu parayı istemediğini bildiriyor(çünkü annesinin maaşı azalıyor) onlar da bu sizin hakkınız alın diyor. müvekkil de parayı alıp düzenli olarak annesine veriyor kendisi kullanmıyor. boşanmadan bir yıl sonra eski eşiyle görüşmeye başlıyor müvekkilim. o arada bir rahatsızlık geçiriyor ve doktor hamilelik geçirirse bunun geçeceğini söylüyor müvekkilime(dr raporu mevcut) müvekkil 2012 nisan ayında eşiyle cinsel beraberlik yaşıyor ve hamile kalıyor. ve evlenmeye karar veriyorlar. 2012 eylül ayında resmi olarak ikinci kez evleniyorlar ve evililiğin 4. ayında bebek dünyaya geliyor. müvekkil hamile oldugunu öğrenince sgk ya başvurup ben eşimle tekrar evleneceğim hamileyim maaşımı kesin şeklinde beyanda bulunuyor ancak görevli memur bunun için bir işlem yapmanıza gerek yok siz evlenince otomatik olarak kesilecektir diyor ve müvekkil evlenince de kesiliyor. ikinci evlilikten yaklaşık 1 yıl sonra sgk denetçisi geliyor ve kapıcıyla görüşüyor müvekkilin kocasının eve gelip gelmediğini soruyor kapıcı da geliyor diyor. kapıcıyla da bir münakaşa yaşıyor ona da senin sigortan var mı sigortasız mı çalışıyorsun belgelerini göster diyor.
sonuç olarak ikinci defa eski eşiyle evlenen müvekkil evliliğin 1. yılı bitmek üzereyken gelen borç bildirim belgesi ile sgk ya 5000 tl borçlu oldugunu öğreniyor. ortada anlaşmalı bir boşanma var, müvekkilin yetim aylığı almak için herhangi bir talebi yok, aldığı yetim aylığını annesine veriyor, fiili olarak eşiyle beraber yaşamıyor ancak sgk ödediği parayı geri istiyor.
ben iş mahkemesinde borcun iptali için dava açacağım. kazanma durumum sizce nedir? örnek dilekçe nasıl olmalıdır? sgk nın yapacağı takibi dava devam ederken engellemek için ne yapmalıyım?
sabırla okuduğunuz için çok teşekkür eder saygılarımı sunarım.