Mesajı Okuyun
Old 24-02-2007, 15:36   #8
Hekimbaşı

Sn.Katılımcılar,

Haklısınız, terminoloji farkı var. Ben (galiba) Sn.Admin' in söz ettiği üzere mülkiyetin kimde olduğunu kastediyorum; ama alıcıya varıp okunana dek olan süredeki mülkiyet elbette. Öte yandan, postanın içeriği veya maksadı apayrı bir konuymuş gibi görünse bile, değil. Tartışmada onların da gözetilmesi gerekir. (Tehdit meselesinde olduğu gibi)

Sn.Dikici' nin belirttiği gibi, taşıyıcıyı da düşünmek gerek, ama aslında taşıyıcıda kurulmuş makinelerden başka birşey yok; yani taşıyıcı sadece üç konuda sorumlu:
1. postayı ulaştırdı mı,
2. ulaştırdığı kendisine teslim edilenle aynı mıydı,
3. zamanında ulaştırdı mı? (Belki; çünkü, çok ilginç biçimde, klasik posta ve kargo işlerinde zaman çok önemsenen ve taahhüt edilen birşey olmakla birlikte e-postada konu edilmiyor. Örneğin, e-postanızın 3 gün sonra gitmesinden doğacak sorunlar için kimseyi suçlayamazsınız, çünkü kimsenin öyle bir taahhüdü yok. Bence komik. Yakında dava konusu olur ama ...)

İçeriğini bilmediğimiz bir postanın posta kutusuna atıldıktan sonra geri alınması yasal olarak mümkün mü noktasından başlasak uygun olur gibi geliyor bana.

Saygılarımla,