Mesajı Okuyun
Old 05-07-2006, 18:14   #15
Tractatus

Alıntı:
Yazan av.cgoksen
Olayı büyük bir sorunmuş gibi irdeleyen,dini ve temel kavramlarını bu kadar ürkütücü addeden saygıdeğer arkadaşlar sizce laiklik dinsiz olmayı,ahlak kurallarını öğrenmeyi hiçe saymayı mı gerekli kılar!!Öncelikle dersin adı Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersidir.Henüz yetişmekte olan bir çocuğun ahlakın temel kavramlarını,dinin temel kavramlarını öğrenmesi bu kadar mı yanlıştır.Ahlak her zaman genel ahlaktır.İslam dini heryerde aynıdır.fakültelerde İslam Hukukunu okurken hangimiz bu laikliğe aykırıdır diye islam hukukunun temel kavramlarını öğrenmekten kaçındık.
Olaylara bu kadar ayrımcı yaklaşmaktan vazgeçerek bu konuda baskı yapmak yerine gerçekten ihtiyaç duyulan sorunlar hakkında baş kaldırmak dileğiyle.
saygılar..

Birinci ahlak, adı "ahlak bilgisi" olan bir dersle öğrenilmez. Ahlakın temelinde okul öncesi eğitim, aile içi eğitim ve bir bütün olarak okulda alınan eğitim ve dahası kişilik vardır.

İkincisi, "ahlak bilgisi" dersini almayanların ahlaksız olacağını düşünmek tamamen saçmadır.

Laiklik, din ve devlet işlerinin biribirinden ayrılmasından öte, devletin bütün din ve inançlara eşit mesafede olmasını ve ayrıc din ve inanç özgürlüğünü gerekli kılar.

Eğer sizin çocuğunuz Almanya'da öğrenim görüyor olsa ve ona zorla, "din kültürü ve ahlak bilgisi" adı altında Hristiyanlık propagandası ve Hristiyan kültürü aşılasalar tepkiniz ne olurdu bilmiyorum. Ama hala Türkiye'de öğrencilere sıra üstlerinde namaz kıldırılıyor ve Arapça sure ezberletilerek sözlü notu veriliyor.