Mesajı Okuyun
Old 22-02-2007, 22:31   #17
Yücel Kocabaş

Konu bu kadar tartışıldıktan sonra, forumun ilerleyen aşamalarında cevap veren katılımcılardan daha sağlıklı yanıtlar beklerdik. Tam konu aydınlandı derken , sanki hiç tartışılmamış gibi yanıtların gelmesi halinde insan şaşırıyor doğrusu...

Son olarak yanıt veren Sayın (Av. Sevil) ' in oluşturduğu tablolarda yasal faiz ile ilgili tablo doğru olmakla beraber , Ticari temerrüt faizi ile ilgili tabloda bana göre yanlışlıkların bulunması beni bu açıklamaya sevk etti. ( Bu yazımın bir eleştiri gibi değil , bildiklerimizin paylaşımı gibi algılanmasını dilerim )

Y
asal faizin nasıl hesaplanması gerektiğine 3095 sayılı yasanın 1 maddesindeki gelişmeleri açıklayarak yukarıdaki yanıtlarımızda işaret ettik. Ticari temerrüt faizi ile ilgili olarak ta 2. Maddeye değindik.
Ticari temerrüt faizinin nasıl hesaplanacağına yeniden dönersek;
TEMERRÜT FAİZİ
Madde 2 - (Değişik madde: 18/12/1999 - 4489/2 md.)
Bir miktar paranın ödenmesinde temerrüde düşen borçlu, sözleşme ile aksi kararlaştırılmadıkça, geçmiş günler için 1 inci maddede belirlenen orana göre temerrüt faizi ödemeye mecburdur.
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının önceki yılın 31 Aralık günü kısa vadeli avanslar için uyguladığı faiz oranı, yukarıda açıklanan miktardan fazla ise, arada sözleşme olmasa bile ticari işlerde temerrüt faizi bu oran üzerinden istenebilir. Söz konusu avans faiz oranı, 30 Haziran günü önceki yılın 31 Aralık günü uygulanan avans faiz oranından beş puan veya daha çok farklı ise yılın ikinci yarısında bu oran geçerli olur.
Temerrüt faizi miktarının sözleşmede kararlaştırılmamış olduğu hallerde, akdi faiz miktarı yukarıdaki fıkralarda öngörülen miktarın üstünde ise, temerrüt faizi, akdi faiz miktarından az olamaz.

Yukarıdaki hükümden de açıkca anlaşılacağı üzere ; Merkez Bankasının avans işlerine uyguladığı faiz oranı değiştiğinde hemen aynı tarih itibariyle ticari temerrüt faizi olarak uygulanmaz. Uygulama için bir yılda 2 başlangıç tarihi vardır. Birincisi 1. Ocak tarihidir. İkincisi de 1. Temmuz tarihidir. Önce 31. Aralık günündeki Merkez Bankasının kısa vadeli avanslar için uyguladığı faiz
oranına bakılır. Eğer yasal faiz oranından fazla ise Merkez Bankasının ilan ettiği oran 1. Ocak tarihinden itibaren “ ticari temerrüt faizi “ kabul edilir.
Arada Merkez Bankasının faiz oranları değişse dahi 1. Ocakta kabul edilen oran 1. Temmuza kadar yürürlükte kalır. 30.Haziran günü tekrar Merkez Bankasının avanslar için uyguladığı faiz oranına bakılır. Eğer 31. Aralıktaki faizle arasında en az 5 puan fark varsa 1. Temmuz gününden itibaren bu oran kabul edilir. Yoksa 1. Ocakta kabul edilen faiz oranına
gelecek yılın başına kadar devam edilir.

Bu açıklamalara göre ,
,20.12.2005 ,25.05.2005 13.01.2005 ,15.06.2004, 17.05.2002 şeklinde faiz başlangıcı olamaz. Ya 01.01...... ya da 01.07...... şeklinde olur.

Konunun uzadığının farkındayım. Ben de uzun uzun açıklamalarla zamanınızı almak istemezdim. Hafızalarda yanlış bir izlenim kalmaması yönünden böyle bir açıklamayı yapmakla kendimi görevliymiş gibi hissetttim.

Saygılarımla.