Mesajı Okuyun
Old 29-01-2012, 13:47   #1
peling

Varsayılan Alınmayan hizmet nedeniyle bedel iadesinden devreden mi devralan mı sorumlu nasıl takip olmalı?

Sayın Meslektaşlarım merhabalar,
Uzun zamandır aklımı kurcalayan bir hukuki sorunu sizlerle paylaşmak cesaretini yeni bulabildim.
Olay şu şekilde; müvekkil bir ay sonra açılacağı söylenen bir spor salonuna üye oluyor ve kredi kartından ödeme yapıyor. Aradan 2,5 ay geçiyor ve müvekkili salona çağırıp 15 güne kadar açılacağız sözleşmenizi hazırladık diyorlar. Müvekkil gidip imzalıyor yalnız buradaki sözleşmenin esasen ödeme yaptığı adamlar olmadığını bilmiyor (meğersem müvekkilden parayı alanlar uyeleri toplamışlar sonra da spor salonunu hiç işletmeden devretmişler)neyse aradan geçen sürede salon açılıyor yalnız bu sırada müvekkil hamile kaldığını öğreniyor... spor yapamayacağından gidip salonla görüşüyor iade istiyor ona yazıyla sun diyorlar dilekçe yazıyor ve görevliye imzalatıp bir örneğini alıyor.... Aradan zaman geçiyor para yok arıyor soruyor müvekkil bugun yarın oyalıyorlar sonrada müvekkil anlıyor ki ödenmeyecek ihtar çekiyor yine tık yok.. Neticeten ben devreden ve devralanı (para ödenen ve sözleşme imzalananı) icra takibi ile takip ettim. Devreden yetki dahil itiraz etti, şuanda dosyalar farklı adliyelerde. Diğeri ettiysede geçersiz kabul oldu, bunun için de henüz haciz işlemi yapmadım ancak menfi tespit/istihkak davası gündeme gelebilir düşüncesideyim. Takip sürecimde hata yapmamak adına yola karar veremediğimden haciz de yapmıyorum...Bildiğim itirazın kaldırılması davasında detaya girilmiyor ve icra inkar tazminatı var. İtirazın iptali davası açsam her ikisi de ayrı adliyelerde olduğundan biri bana para ödemedi diyecek diğeri benle sözleşme imzalamadı diyecek belgeler ayrı ayrı yine ne kadar detaya inilir ve ayrıca kötü niyet tazminatı vs..konuları aklımda, durum biraz karışık olduğundan iki ayrı mahkemede durumu anlatmak konusunda yine sorun yaşar mıyım bilemedim .. Tüketici Mahkemesine gitsem her ikisini bir dava etsem diyorum lakin daha önce hiç tüketici mahkemesi tecrübem olmadı süreci kestiremiyorum. Bu tür bir konuyla daha önce karşılaşmış meslektaşlarımdan tecrübelerine binaen yol göstermelerini rica ediyorum.
Saygılarımla,