Mesajı Okuyun
Old 23-10-2015, 13:59   #7
k.karatas

Alıntı:
Yazan Av.Ö.Demir Şener
Merhaba,

Tarafımca takip edilmekte olan icra dosyasında konu ile ilgili sormak istediğim bir husus bulunmaktadır.
Takip etmekte olduğum icra takibinde borçlu şirkete tebligat yapılamamıştır. Ticaret odasından şirketin tebliğe yarar adresini sorduğumda ise şirketin 6102 sayılı kanunun geçici 7. maddesine göre resen terkin olduğu bilgisi gelmiş ve terkin öncesi adres ve ortakları bildirilmiştir. Ancak icra dosyasında TK. 35. maddeye göre tebligat çıkartılması talebi de terkin nedeniyle reddedilmiştir.Bu aşamadan sonra ticareti terk suçundan dolayı dava açılabilir mi?Buna ilişkin Yargıtay kararı bulunmakta mıdır? İhya davası açmak dışında icra takibine ne şekilde devam edilebilir? Bu konuda Sayın meslektaşlarım yardım ederse çok sevinirim.

şirketin re'sen terkin olmuş olması fiilen ticareti terk ettiği manasına gelmiyor. Re'sen terkin olmuş şirketlerin çoğu mart ayında 5 yıl süreyle genel kurul yapmadıkları için terkin olunuyor. bu tip durumlarda ben 35. madde gereği tebligatın yapılması talebinde bulunuyorum. genelde kabul görüyor açıkçası.

şirketin ticaret sicilde ki kaydının resen terkini ticareti terk davasının açılmasına imkan sağlayabilir ancak neticenin lehe olması noktasında tek başına yeterli olmayacağı kanısındayım.

yargıtay birçok kararında fiili terki esas kabul etmiş, ticaret odasında ki kayıttan ziyade de vergi dairesinde mükellefiyetin devam edip etmediğini dikkate almakta.

adres noktasında ito'da kayıtlı adrese 35. madde gereği tebligat çıkartılması hususunda ısrarcı olmanızı tavsiye ediyorum. zira icra müdürünün bunu araştırmak gibi bir sorumluluğu da gerekliliği de yok.

iyi çalışmalar.