Mesajı Okuyun
Old 24-04-2013, 16:42   #1
furugferruhzad

Varsayılan Beyaza Imzada Icrai Hareket

Müvekkil altı borçlu A tarafından imzalanan boş kağıdı (borçlu A'ya çeşitli zaman dilimlerinde ziynet eşyalarından bir kısmını borç olarak verdiği için vermiş olduğu ziynet bedellerini hesap ederek)dolduruyor.

Borçlu A'nın daha önce müvekkilime açtığı iki adet alacak davası var.Müvekkiliminde Borçlu A'ya açtığı iki alacak davası var.
Müvekkilim yukarıda bahsedilen boş kağıdı doldurduktan sonra A'yı arıyor.A'ya senin bana açtığın davalar var benim de sana açtığın davalar var bir de bu borç kağıdı var anlaşalım diyor.Müvekkilim ve A anlaşıyorlar ve bir PROTOKOL imzalıyorlar.Bu protokole göre;

1)A müvekkilime açtığı davalardan feragat ediyor.

2)Müvekkilim A'ya açtığı davalardan feragat ediyor.

3)Müvekkilim yukarıda bahsedilen ve doldurulan boş kağıtta yazan alacaktan feragat ediyorlar.ALtını her ikisi de imzalıyorlar ve müvekkilim bu kağıdı A'ya teslim ediyor.Aradan anlaşmadan sonra 1 yıl geçtikten sonra A elindeki kağıda dayanarak müvekkilim hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunuyor ve 1) İMZA BANA AİT DEĞİL 2)İMZA BANA AİT OLSA BİLE BU BELGE SONRADAN DOLDURULMUŞ DİYE.iMZA A'YA AİT ÇIKIYOR.

SORUM: 1)TCK M. 209 uyarınca 6 aylık zamanaşımı süresi dolmuştur.Bu sebeple davanın düşmesine karar verilmesi gerekmez mi?

2)Müvekkilim iftiradan suç duyurusunda bulunabilir mi?

3)Belge doldurulmuş ancak takibe konmamış sadece protokole konu edilmiş ve müvekkilim alacağından feragat etmiş.(A'nın müvekkilimden olan alacağından feraga etmesi karşılığında) BU KAĞIDI PROTOKOLE KONU ETMEK SAHTEKARLIK SUÇUNDA MADDİ UNSUR OLAN TEDAVÜLE KOYMA OLARAK DEĞERLENDİRİLEBİLİR Mİ?