Mesajı Okuyun
Old 04-02-2010, 21:54   #2
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan ede
Merhaba arkadaşlar, benim şöyle bir sorum olacak, konu ile ilgili içtihatlar ve teorik bilgi aradım ancak bulamadım, bana yardımcı olursanız sevinirim. Bir alacak davasından dolayı karar aleyhimize çıktı, biz de kararı tehir-i icra talepli olarak temyiz ettik, ancak karar henüz kesinleşmedi. Alacaklı vekili de ilamı kesinleşmeden ilamsız takip yoluyla işleme koydu. Bizde itiraz ettik. Alacaklı vekili icra mahkemesinde itirazın kaldırılması davası açtı, bu durumda itiraz etmezse idik, ilamı tehiri icra talepli olarak temyiz etmemiz bir işe yaramayacaktı. Bu çerçevede alacaklının itirazın kaldırılması davası açması doğru mu, ayrıca kesinleşmeşmeyen ve temyiz aşamasında olan ilam İİK. 68. maddelerde belirtilen belgelerden sayılır mı?

Alacak davası neticesinde davanın kabulüne karar verilmişse, kesinleşmeden ilam takibe konu edilebilir.

Anlayamadığım husus karşı taraf neden ilamsız icra takibi yapmış...

İlam elbette ki 68. normlarındandır.

Düşünceme göre;

Alacak davasına dair ilam kesinleşmeden icra edilebilir bir ilam olduğu için, muhtemelen mahkeme itirazınızı kaldırır. Bu arada karar verilene kadar sizin söz konusu dosyadan tehiri icra kararı almak için mehil talep etmenizi tavsiye ederim.