Mesajı Okuyun
Old 22-10-2008, 01:59   #1
CIHAN DOGAN

Varsayılan hacizli bir aracın sahibinin bilgisi dışında gece vakti kapısının önünden çekilmesi

Ben de bir hukuk öğrencisiyim fakat henüz ikinci sınıf olduğum için hukuk adına bilmediğim çok şey var hatta şöyle söylesek daha iyi olur sanıyorum hukuk adına bildiğim çok az şey var ama en azından hukuk mantığı adına birşeyler bildiğimi düşünüyorum.Herne kadar Hukuk mantığını çok iyi sindirememiş olsam da, sindirdiğim kadarına ters düşen bir durumu sizlere sormak istiyorum.

Rehinli bir aracın ruhsat sahibinin rehine konu olan sorumluluklarını yerine getirmemesi sonucu haczine karar verildikten sonra aracı kullanan kişinin hiçbir şekilde bilgisi dışında bir gece ansızın çekilmesi imkan dahilinde midir? Başka bir deyişle; arabanın kapısının önünde durduğu eve ait olduğu aşikardır, en azından görevli memurlar kapıyı çalıp araba hakkında haciz kararı olduğunu gösteren belgeyi araç sahibine gösterip ve arabayı görevleri gereği belirlenen bir otoparka çekmeleri gerektiğini bildirip sahibininde bilgisi dahilinde arabayı çektiklerini belirten bir belge imzalatmaları gerekmez mi? Diğer Türlü düşündüğümüzde, belki araç sahibinin aracın içinde parası var ya da evelsi gün çok önemli bir seyahate çıkacak pasaportu aracın içerisinde, araç sahibinin bu zararlarını kim tazmin edicek??
Cevaplar için şimdiden teşekkür ediyorum...