Mesajı Okuyun
Old 19-11-2009, 19:36   #21
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan Atahun
Engin abi beni niye üzüyorsun?

Fesihten önce de ödense, sonra da ödense ödenen ücret tutarında tazminattır. Madde devamında;

" Bildirim şartına uymayan taraf(1), bildirim süresine ilişkin ücret tutarında(2) tazminat(3) ödemek zorundadır.(A)" diyor. Daha ne desin?

(1) Sebep =bildirim şartına uymamak
(2) miktarı = bildirim süresine ilişkin ücret kadar
(3) niteliği = tazminat

m.17: "...işveren bildirim süresine ait ücreti peşin vermek suretiyle iş sözleşmesini feshedebilir(B hali)
İşverenin bildirim şartına uymaması (A hali) veya bildirim süresine ait ücreti peşin ödeyerek sözleşmeyi feshetmesi (B hali)...
....Bu maddeye göre ödenecek tazminatlar (A hali) ile bildirim sürelerine ait peşin ödenecek ücretin (B hali...)"

(A hali)=Tazminat
(B hali)= bildirim süresinin ücreti
(diye düşünüyorum )

Şöyle düşünelim: İşveren A, 1 yıl süreyle çalışmış olan işçisi B ye 4 haftalık ihbar önelini kullandırtıyor. Bu 4 haftalık sürede iş arama izni hakkını da kullandırtıyor ve bu sürenin ücretini de ödeyerek iş sözleşmesini feshediyor. Bu durumda işçiye ödenen=ücret. Anılan örnek sonunda işçi B, A dan ihbar tazminatı talep edemez (mutabık olduğumuzu düşünüyorum ). Kanun da diyor ki; A, B ye bu 4 haftalık sürenin ücretini peşin öder, işçi B nin 4 haftalık emeğinden vazgeçerek sözleşmesini feshedebilir. Bu iki durum aynı, sadece A, B nin emeğini almaktan vazgeçiyor ve ücretini ödemiş oluyor, ödenen şey tazminat değil (diye düşünüyorum )

Saygılarımla...

P.S: Olaya, "uzmanları"nın izni olmadan girişim hasebiyle uzmanların kusuruma bakmayacağını (umuyorum )