Mesajı Okuyun
Old 22-03-2017, 13:16   #8
Av.Armağan ÖZMEN

Alıntı:
Yazan Av. Baybars el-Türki
Değerli meslektaşım, aslında tam tersi; Genel Şartlar'da; İşletilme Hali: Motorlu aracın mekanik aksamının çalışması, (Mekanik aksamı çalışmasa bile motorlu aracın kendiliğinden de olsa hareket haline geçmesi işletilme hali olarak kabul edilir. Kazanın temassız olması sorumluluğa engel olmaz.) olarak belirtilmiştir. Bu sebeple A.6.1'deki işletilme hali sağlandığı için ben geçerli olacağı kanısındayım. İyi günler

Değerli meslektaşım, bir an için aracın işletilme halinde olduğunu düşünsek dahi yine talebin Trafik Sigortası teminatı dışında kalacağı kanaatindeyim. Çünkü;

Alıntı:
Bir işçi, tamir etmeye çalıştığı aracın freninin boşalması ve hareket etmesi sonucunda
ifadesinden aracın onarım için tamirhaneye bırakıldığı ve bunun da Genel Şartlar A.6.m teminat dışında kalan hallerden olduğu anlaşılıyor.

Not:l değil, m maddesi olacak.

İlgili maddeyi de ekleyelim tam olsun.

Motorlu araçlarla ilgili mesleki faaliyette bulunanlar:
Madde 104 – Motorlu araçlarla ilgili mesleki faaliyette bulunan teşebbüslerin sahibi, gözetim, onarım, bakım, alım - satım, araçta değişiklik yapılması amacı ile veya benzeri bir amaçla kendisine bırakılan bir motorlu aracın sebep olduğu zararlardan dolayı; işleten gibi sorumlu tutulur. Aracın işleteni ve araç için zorunlu mali sorumluluk sigortası yapan sigortacısı bu zararlardan sorumlu değildir.

Saygılarımla