Mesajı Okuyun
Old 03-09-2006, 23:04   #3
güler ataş

keşke toplumsal yaşamda insanlar suç işlemek zorunda kalmasa, benim isteğim bu fakat..suçu da neye kime göre diye ayırmak gerekiyor..demokrasinin göreceliği kadar göreceli..
fakat bir suç gerçekleşmiş ise o toplum normlarına göre. en azından tecrit uygulanmamlı..birini öldürdüğü için bile, birinin öldürülmesine taraf olunmamalı..
henüz konunun bütününü okumadığım için ve hukukçuda olmadığım için,haddimi aşmaksızın fikir beyan ettim.var olduğuna inandığım demokrasi anlayışım gereği..

Alıntı:
Yazan yargıç isa
ölüm cezasını derin bir şekilde tartıştık, uygun görenler yada uygun görmeyenler oldu. Peki F tipi ceza evlerine ve bu ceza evlerine verilen tepkilere karşı hukukçuların görüşü nedir. İnsan haklarına aykırı olduğunu savunanlar var F tipi ceza evlerinin. F tipi ceza evini eleştirenlerin gerekçesi:

****----"F Tipi ve tadilatlı E Tipi cezaevi hücrelerinde tek kişilik veya küçük grupta izolasyon esasına dayanan bu model havalandırma, görüş, okuma, giyim, sağlık gibi temel ve vazgeçilemez hakları dahi "ıslah yaptırımı" adı altında kısıtlamakta veya yok etmektedir, tutuklu ve hükümlülerin fiziksel sağlığında ruhsal bütünlüğünde, kültürel ve siyasal kimliklerinde telafisi mümkün olmayan hasarlar bırakan ve maalesef bunu amaç edinen TECRİT- TRETMAN sistemi ortadan kaldırılmalıdır."----****

Hadi idamın geri dönüşünün olmadığını, insan haklarına aykırı olduğunu kabul ettik( ben halen aykırı bulmasamda öyle var sayalım). Peki bunun için ne söyleyebiliriz. Yanlış kişiler hapsediliyo diye budamı insan haklarına aykırı. İnsanın her türlü temel ihtiyaçlarının giderilebileceği bir ceza evi mi olmalı. Acaba kaçtane vatandaşımız mahkum olmadığı ve gece-gündüz çalıştığı halde temel ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir. Neden birincil olarak suçlular düşünülmektedir bunu anlamak mümkün değil....

saygılarımla...