Mesajı Okuyun
Old 01-03-2013, 21:08   #11
Gemici

Muhtır ve Muhbir

Muhtır hatıra getirendir, hatırlatandır, muhbir haber verendir. Muhtır muhtıra verir, muhbir ihbar eder.

Muhtırın yaptığı iş muhtıra vermek, ihtar etmek ve ihtarname vermektir. Muhtırın eylemi karşısındakine, muhatap olduğu kimseye yöneliktir. Muhbir muhatabına üçüncü bir kişiyi ihbar eder.

Muhtır muhatabına görevini yapmadığını, eksik yaptığını, aksattığını ve görevini doğru yapması gerektiğini hatırlatır. Muhbir muhatabına üçüncü kişinin bahsedilenleri yapmadığını ve kulağının çekilmesi gerektiğini hatırlatır.

Bir muhtırın kendi meslek örgütünün yöneticilerine ihtarname çekmesi veya muhtıra vermesi ne ölçüde hukukun üstünülüğ prensibi ile ve mesleki dayanışma ile bağdaşır bilemiyeceğim. Ben baro yönetiminin yerinde olsaydım cevap bile vermezdim.

Ama diğer tarafta söz konusu ihtarnamenin diğer bir çok kuruluşa ‘haber amacı’ ile gönderilmesi var.

İhtarnamenin arkasında ister tek kişi olsun, isterse kendisini 'hukukun üstünlüğü' olarak tanıtan bir grup, hiç fark etmez, baro yönetimine yöneltilen söz konusu ihtarname o yönetimi seçen ve destekleyen avukatlara yapılmış bir hakarettir.

Saygılarımla