Mesajı Okuyun
Old 03-05-2011, 16:44   #7
NİLGÜN

Alıntı:
Yazan şemdinli
Sayın Nilgün, nasıl bir sonuca ulaştığınızı paylaşır mısınız lütfen? Teşekkürler.

27.02.2007 tarihinde siteye soru yönelttiğim olayı sulhen hallettik, ancak aynı konuda başka bir davam var.
Bu davada imar durum belgesi verilmesi için ilgili belediyeye yaptığım başvuruya verilen cevapta; müvekkile ait parselin uygulama aşamasında münferit yapılaşma koşulları taşımayan diğer 3 parselle tevhit edilmesi gerektiği bildirilmişti.
Ben gerek imar durumunun bildirilmesine ilişkin bu işlemin, gerekse dayanağı olan imar planının iptali istemi ile idari dava açtım. Henüz davamız derdest.
Belediyeler bu uygulamaları ile kişilerin taşınmazlarını ve dolayısı ile mülkiyetten doğan hakkını kullanmasını engellemektedir.
Bu konuda pek fazla emsal karar bulamadım. 1 tane karar var. Bu kararda da "imar planında tevhide ilişkin bir koşul öngörülmemiş olmasına rağmen tevhit şartı aranmasında hukuka uyarlık bulunmadığı " belirtilmekte.
Konuyu araştırmaya devam ediyorum. Bende konuyu tecrübesi olanlarla paylaşmak isterim.