Mesajı Okuyun
Old 23-10-2008, 13:07   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
Sorularıma cevap verdiğiniz için öncelikle teşekkür ederim.
Şidettli geçimsizlikten dava açabileceğimi.Ama eşimin KUSURLU tarafını ispatlamak derken.Cep telefonun dan başka kadınlarla görüşmesi,mesajlaşması,yada eve günlerce gelmediğini ihmal ettiğini,yada içip içip sabaha karşı geldiğini, kendi apartmanım dan veya kız kardeşim eniştemi şait göstererek yapa bilirmiyim.

Boşanma davası süresince aile konutunda hikamet edebileceğimizi çocuğumla beraber.Fakat aynı evde oturupta boşanmayı beklemek bizim güvenliğimiz açısından nekadar sağlıklı olur onu bilmiyorum.Çünkü kaba kuvete baş vuran birisi. Çocuğum birinci sınıfa gidiyor onun geleceğine etki etmemek için yanında tartışmaktan bile kaçınıyorum.Ama kurulu düzenimizide bozmak istemiyorum. Onun evden uzaklaştırmak mümkünmü.

7.

Alıntı:
Şidettli geçimsizlikten dava açabileceğimi.Ama eşimin KUSURLU tarafını ispatlamak derken.Cep telefonun dan başka kadınlarla görüşmesi,mesajlaşması,yada eve günlerce gelmediğini ihmal ettiğini,yada içip içip sabaha karşı geldiğini, kendi apartmanım dan veya kız kardeşim eniştemi şait göstererek yapa bilirmiyim.
Telefon kayıtları delil olabilir. Yine görgüye ve bilgiye dayalı tanık ifadeleri delil olabilir. Mümkünse, aynı apartmanda yaşayan tanıkların ifadesine daha çok itibar edilmektedir.

Alıntı:
Onun evden uzaklaştırmak mümkünmü.

Aşağıda Sayın Meslektaşımın benzer konuya verdiği yanıtı okuyunuz.

Alıntı:
Yazan av-ufuk
Ailenin Korunmasına Dair Kanun gereği,aile içi şiddet gören bireylerin aile mahkemesine başvurması halinde yargıca şiddet gösteren kişinin bundan kaçınması için birtakım tedbirler alma yetkisi vermiştir. Buna ilişkin yapılacak başvurular ve kararların uygulanması harçsızdır yani sizden herhangi bir ücret alınmadan gerekli tedbir alınır.

Bu tedbirler,

Kusurlu eşin veya diğer aile bireyinin;

a) Aile bireylerine karşı şiddete veya korkuya yönelik söz ve davranışlarda bulunmaması,

b) Müşterek evden uzaklaştırılarak bu evin diğer aile bireylerine tahsisi ile bu bireylerin birlikte ya da ayrı oturmakta olduğu eve veya işyerlerine yaklaşmaması,

c) Aile bireylerinin eşyalarına zarar vermemesi,

ç) Aile bireylerini iletişim araçları ile rahatsız etmemesi,

d) Varsa silah veya benzeri araçlarını genel kolluk kuvvetlerine teslim etmesi,

e) Alkollü veya uyuşturucu herhangi bir madde kullanılmış olarak şiddet mağdurunun yaşamakta olduğu konuta veya işyerine gelmemesi veya bu yerlerde bu maddeleri kullanmaması,

f) Bir sağlık kuruluşuna muayene veya tedavi için başvurması şeklindedir. Yargıç bunlardan gerekli olanlara hükmeder.

Kararda hükmolunan tedbirlere aykırı davranılması halinde tutuklanacağı ve hakkında hapis cezasına hükmedileceği hususu şiddet uygulayan eşe ihtar olunur.

Alıntı:
Yazan Konuk
yaşında çocuğumun velayeti anne şevkatinden dolayı bana verileceğini fakat ihmalin söz konusu nedir anlamadım.
çalışan bir anneyim bebekliğinden beri benim kız kardeşim çocuğuma bakıyor. Bütün izinli günlerimi onunla geçiriyor herşeyiyle ilgileniyorum ihmalin sözkonusu olmaması derken nedir öğrenmek istiyorum

Sayın Konuk,

KAHDEM alanında bir dava başından sonuna kadar sonuçlandırılmaya çalışılmaz. Sadece yol gösterilir ve hak kaybına uğramamak için mutlaka bir avukattan yardım alınması önerilir. Sizin yazdıklarınıza göre cevaplar verilmektedir. Ancak, bazı olasılıklar da gözetilmektedir. Cevap veren meslektaşım, isabetle bu olasılıktan bahsetmiştir. Bu olasılıkların hepsini buraya yazmamız mümkün değildir.

Bu nedenlerle, mutlaka bir avukata danışınız.