Mesajı Okuyun
Old 21-02-2015, 00:03   #2
av.murat kılıç

Alıntı:
Yazan Konuk
iyi günler. eşim de ben de çalışıyoruz, kazancımız denk. 3-4 yıl önce maddi sıkıntılar yaşadık ve ailesi her ay evlerinden birinin kirasını bize göndermeye başladı. onayım alınmadı, fikrim sorulmadı çünkü bana kalsa hayır der, bütçemize göre harcayıp, kaynananın uzayan dilini çekmemeye razı olurdum. iş boşanmaya gelince anlaşalım istiyorum fakat eşim yaptığımız yatırımlarda ailesinin de alacağı olduğunu söyleyerek, ev ve araba gibi yatırımlarımızdan alacaklarımı vermemekte direniyor. bu iş çekişmeli olarak mahkemeye taşındığında, mahkeme ailesine de pay verir mi?
teşekkürler.

Merhaba, Bir eşe karşılıksız olarak yapılan kazandırmalar, örneğin bağışlamalar ve manevi tazminat alacağı kişisel maldır, bu nedenle bu kişisel mallar tasfiyeye ve paylaşıma girmez. Eşinizin ailesi eşinize bağışlamada bulunmuşsa bu bağışlama tutarları tasfiyeye ve paylaşıma girmeyecektir. Bu tutarlar çıkarıldıktan sonra kalan miktar edinilmiş mallar olacağından edinilmiş mallar tasfiyeye ve paylaşıma konu olabilir. Tasfiye teknik bir konu olduğundan bir avukattan yardım almanızı tavsiye ederiz. Maddi durumunuz elvermezse baro adli yardıma başvurabilirsiniz.