Mesajı Okuyun
Old 06-06-2009, 13:30   #9
avmhy

Zaman ayırarak cevap veren herkese teşekkür ederim.

Benzeri durumlarla daha önce de karşılaşmışlığım sizler kadar benim de var.

Bu zamana kadar tercihi mi mesleştaşın çekilmesi veya müvekkil tarafından azli ile işi almaktan yana kullandım.
Diğer yandan avukatından duyduğu memnuyetsizlikle size gelen ve davaları derdest müvekkillerle yapılan çalışmalar en sorunlu işler olmaya adaydır.

Ama bu olay biraz farklı ve mecburen işin içine gireceğim bir yol çizmek zorundayım.

-Hukuken haklılık varsa müvekkil adına azil hakkı kullanılmasında mesleki ve hukuki hata nasıl olabilir.
Genel vekalette yer alan başkalarını tevkil teşrik ve azil ifadeleri kendi vekil ettiğimiz kişileri azil için geçerli olabilecek bir ifadedir. Müvekkillerin bizzat vekil tayin ettiği kişileri ancak özel bir yetkiyle azledebileceğimizi düşünüyorum.

-Elindeki belgelere göre avukatının yaptıkları ile bilgi almak isteyen bir insan yine bir avukattan başka kime müracat edebilir ki? Baro odaları meslekten ihrac edilmiş, el çektirilmiş ,işten yasaklanmış meslektaşlarımızın isimleri ile dolu. Emin olun bir çoğu da müvekkilleri ile olan ilişkilerinden dolayı bu durumda.

-Mesleki dayanışma başka meslek gruplarında gördüğümüz ve eleştirdiğimiz kayırmacılık boyutunda olmamalı. Doktor'un mesleki hatasını yine başka bir meslektaşı bulmak durumunda, Polisi yine bir polis yakalamak zorunda , bir hakimi yine bir hakim yargılamak zorunda. Hal böyle iken mesleğe olan inanç ve saygıyı korumak ve kollamak iradesi ile ve meslek kuralarına uygun olarak, meslektaşın yaptığının suç olabileceğini, disiplin cezası gerektirebilecek bir eylem olabileceğini ya da vekilin BK nuna göre belirlenmiş işi özenle yapma zorunluluğunun ihlal edildiğini ,bu konuda görüş isteyen kişiye bildirmek zorunda olduğumuz inancındayım.