Konu: Boşanma
Mesajı Okuyun
Old 31-07-2003, 16:47   #7
balcan

Sn. Pınar hanım

Henüz mesleğinizin ilk basamaklarında ve hemde genç bir bayan olarak bu sorunuma insancıl olarak yaklaşmanıza çok memnun oldum.
Pınar Hanım, insanlar evlenirken bunun bir ömür boyu sürmesini ve mutlu olmayı arzu ve umut ederek birlikte olurlar.
Cinsellik, evlilik birliğinin temelini oluşturan unsurlardan biridir.Bizim evliliğimizde bu unsur hiçbir zaman gerçekleşemedi
ve diğer konularda da görüş ve fikir ayrılığı oldu. Evliliğimizin başından itibaren hiçbir konuda uyum ve anlaşma olmadı. Birde bunlara cinsel sorun eklenince, şiddetli çeçimsizlik başladı böylece devam etti. Diyeceksinizki niye başında ayrılmadınız ? ben bu konuyu bahane ederek, daha evliliğin ilk aylarında bırakmayı düşünmedim. Hergün belki düzelir diye uğraştım.

Pınar Hanım, biz eşimle evlendiğimizde belli bir yaşa gelmiş insanlardık, eşim 28, ben ise 32 yaşındaydım. Eşim cahil biri değildir, kendisi yüksek okul bitirmiş, evlenmeden önce ve evlendikten sonrada çalışmış ve daha sonra da kendisi isteyerek çalışma hayatından ayrılmıştır.
Bu cinsel sorunu çıktığında, bunun halledilmesi ve çözümü konusunu düşünmeden, sadece hertürlü bahanelerle oyalama taktiğini seçmiştir. Benim tek taraflı sabır ve çabalarım sorunu tek başına çözmeye yetmemiştir.
Ben evliliğimiz boyunca bir uzman doktor ve psikologdan yardım alalım çağrılarımı hep geri çevirmiş, olayı unutturmak yolunu seçmiştir. Eşim bu sorununu henüz beyninde kabul etmemiştir, onun için bu evlilik yaşantısı normal geliyordu ve bu durumda sadece tek çift biz değiliz gibi bir savunmalara giriyordu.

Pınar Hanım, ben şimdi bu boşanma olayımda nasıl bu hukuki konuları araştırıp, her türlü yayınları takip ediyorsam, o zamanda eşimin bu sorunu ile ilgili her türlü araştırmayı yaptım ve kendimi bu konuda bilgilendirdim. Ama ne yazıkki eşimi tedavi olmaya ikna edemedim. Eşim herşeyin kolayına kaçarak, evliliğini bu sorununu kapatmak için kullandı, helede kazara dünyaya gelen kızımız ise,
onun işte kadınlığımı kanıtladım diye düşündüğü bir sigortası olmuştur.
Pınar Hanım, ben herşeyin hukuki boyutunu bir tarafa bıraktığımda, bir insan ve erkek olarak bu altı yıl boyunca elimden gelen herşeyi, sabır ve çaba göstererek yaptım.
Allah katında ve insanlar huzurunda da vicdanım rahat.
Eşim bu sorununu beyninde kabul edip, tedavi olmaya karar vermedikten sonra, dünyanın hiçbir uzman doktoru ve psikoloğu kendisine yardımcı olamaz.

Benim açımdan bu boşanma hukuki bir sürece girmiştir, bundan sonraki sorunum kızımın durumudur, bir seneden beri kızım bana annesi tarafından gösterilmemektedir. Böyle psikolojik sorunları olan bir annenin ilerde bir genç kız ve anne olacak çocuğu yetiştirmesi ne kadar sağlıklı olur, bu çok tartışılır. Henüz bu konudaki kendi problerini çözememiş bir anne, ilerde kızına nasıl yardımcı olacak.
Pınar Hanım, benim sorunlarım çok büyük, hepsiyle akılcı olarak uğraşmaya çalışıyorum.

Sizin bu konuda fikirlerinizi anlatmanıza yeniden teşekkür ederim.

İlerde iyi bir hukukçu olmaya aday ve çok genç bir bayan olarak size, tüm yaşantınızda başarılar dilerim...

Balcan