Mesajı Okuyun
Old 01-04-2008, 07:52   #6
avbilgen

Varsayılan Ankara 11.İdare Mahkemesi kararı

Merhaba
Bu konuda çok değişiklik olduğunu yazdım ve gelen yanıtlar da öyle . 31.03.2008tarihinde tebliği olan Ankara 11.İdare Mahkemesi kararını aynen yazıyorum: "08.02.2008 tarih ( resmi gazetenin tarihini yanlış yazmışım özür diliyorum) ve 26781 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 5728 sayılı Temel Ceza Kanunlarına Uyum amacıyla çeşitli kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanunun 578 maddesinin birinci fıkrasının (öö) bendi ile 4857 sayılı yasanın 108.maddesinin 2.fıkrası yürürlükten kaldırılmıştır. Bu durumda 4857 sayılı İş Kanunu'nun bu kanuna görev verilen idari para cezalarına karşı idari para cezalarına karşı idare mahkemesine itiraz edilebileceğini öngören 108.maddenin 2.fıkrasının 5728 sayılı kanunla yürürlükten kaldırılması ve dava konusu işlem ile birlikte idari yargının görev alanına giren herhangi bir kararının da veilmediği görüldüğünden Kabahetler Kanunu uyarınca 4857 sayılı kanun uyarınca verilen idari para cezasına ilişkin davanın görüm ve çözümü adli yargının görev alanı içinde bulunmaktadır". Gelen yanıtlarda değişiklik olmadığı da yazılmış. Bu durumda görevli mahkeme konusunda şimdi daha da kararsız kaldım ve davalar adli yargıda mı yoksa idari yargıda mı görülecek ben anlamadım.