Mesajı Okuyun
Old 01-07-2016, 14:32   #19
AranEL

Alıntı:
Yazan Admin
Bu konuda bilgilendirme yapıldığı ve konuşmanın sahibi haberi olmadan sesinin kaydedildiğini iddia edemeyeceği için suç teşkil etmeyeceği görüşündeyim.

Neticede bu konuşmaların kayıt altına alınmaları gerektiğine de inanıyorum. Yapılan görüşmeler ile farkında olunmasa bile çoğu kez sözlü sözleşmeler gerçekleştiriliyor. Örneğin bir hattın açılması/kapanması/tarife değişikliği yapılması vs. aslında hep bir sözleşme işlemi. Bu işlemlerin ileride ihtilaf olduğunda ispat edilebilmesi için kayıt altına alınması gerekli, aksi takdirde hiçbir işlemi telefonda yapamaz hale gelir ve her işlem için gidip yazılı işlem yapmak zorunda kalırsınız.

Bence bu konuyla ilgili ceza hukuku açısından hiçbir problem yok, ancak asıl problem tüketici hukuku yönüyle bu görüşmelerin tek taraflı kayıt altına alınması ve sadece kayıt altına alanın tasarrufu ile kullanılıyor olması. Bana sorarsanız tüketici yasasında bir madde olmalı ve görüşmelerin kayıt altına alınması ve gerektiğinde ibraz edilmesi şirket açısından ZORUNLU hale getirilmeli. Böylece şirketlerin bu görüşmeleri sadece kendi çıkarları olduğunda tek taraflı kullanmalarının önüne geçilebilir.

Bir diğer deyişle bu konuşmaların kayıt altına alınmasını engellemeye çalışmak yerine, tam aksine kayıt altına alınması ve talep halinde ibrazının zorunlu hale getirilmeye çalışılmasının tüketicilerin menfaatleri açısından çok daha uygun olacağı görüşündeyim.

Bir süredir cevabını aradığım sorunun bahsi açılmışken,müsaadenizle bende sorumu sormak istiyorum.
soru-1

Bu türden konuşma kaydı yapılan ve kayıt yapıldığı haber verilen görüşmeleri, habersiz bir şekilde diğer tarafın kayıt altına almasının sakıncası ya da cezası var mıdır?

soru-2
Alınan bu kayıtların,içerisindeki kişisel bilgiler gizlenerek,internet ortamında yayınlanması suç mudur?

teşekkürler