Mesajı Okuyun
Old 23-06-2011, 10:18   #22
Özgür Kınay

Sözleşmeye dayanarak tamamını bloke edebilir diye düşünüyorum.
Kredi kartı ve sair ödemelerde bankalara verilen "Otomatik Ödeme Talimatı"nı baz alırsak konu daha net anlaşılır görüşündeyim.
Bu durumda banka, sözleşmeye dayanarak günü geldiğinde hesaptaki paradan kredi kartı (veya hangi ödemeyse...) tamamını tahsil eder. Bunu da sözleşmeye ve talimata uygun olarak yapar. Eğer ödenmesi gereken miktar hesaptaki mevcut miktardan yüksek ise, mevcut miktarın tamamı ödeme olarak çekilmektedir.
Teknik olarak, söz konusu olayda maaşı ödeyen banka değil, kişinin çalıştığı kurumdur. Nitekim maaş hacizlerinde de maaşın yatırıldığı ve tahsil edildiği bankaya değil; kişinin çalıştığı kuruma maaş haczi için müzekkere yollanmaktadır. Bu durumda kişinin çalıştığı kurum maaştan kesinti yaparak icra dosyasına aktarmaktadır.
Bankaya yatan maaş, nitelik itibariyle artık kişisel mal varlığının bir parçasıdır. Maaşta haczen yapılacak olan kesinti, işveren tarafından yapılıp; akabinde kalan miktar banka hesabına yatırılmalıdır.
Ortada herhangi bir haciz ve alacak tahsili olmadığı; sözleşmeden kaynaklanan bir "talimatlı ödeme benzeri" olduğu görüşündeyim.
Bu sebeple yapılan işlemin haklı ve yerinde olduğunu düşünüyorum.

(Bütün bu yorumlar banka ile kişi arasında imzalanan sözleşmeyi ve şartları okuyup değerlendirmeden yapılmıştır. Bu konuda varsayım yapıyorum...)