Mesajı Okuyun
Old 24-01-2009, 22:54   #10
duyurucu1

Rahatsiz 6-Temyizde sınırlama

6-TEMYİZDE SINIRLAMA

Duyurucu1,bürosunda, bilgisayarın başında,birkaç gün sonra savunmasını yapacağı bir dosya üzerinde çalışıyordu.Karagözle Hacivat da sessiz sedasız her biri bir koltukta günlük haberleri okuyorlardı.

Karagöz başlıklara bakıyor.Anında kanaatini söylüyordu.Hacivat ise ayrıntılara giriyor.Nedenini? Niçinini? araştırıyordu.

Yardımcı, artık Karagözle Hacivata çay ikram etmiyordu.”Ne içersiniz?” diye de sormuyordu.Birkaç gün içerisinde öğrenmişti.Karagözle Hacivat yemek yemiyor,su içmiyor,insanlara has doğal ihtiyaçları yoktu.Akşam olunca Duyurucu1’in evinde kalıyorlardı.Misafir odasında sabaha kadar oturuyorlarmış.Yatıp uyumuyorlarmış.

Duyurucu1 Yardımcıya;”Gece ne zaman,hangi saatte kalksam onları uyanık olarak buldum.Birbirleriyle konuşup duruyorlar.Memleket meseleleri,dünya meseleleri üzerinde akıl yürütüyor,çözüm yolları üretiyorlar.”demişti.Bu nedenle Yardımcı,büroda onların yemek yememesine,çay içmemesine alışmıştı.

Buronun kapısı çalındı.Postacı bir evrak getirmişti.Yardımcı aldı.Evrağın üzerine tebligat tarihini attı.Çünkü Duyurucu1 böyle tembihlemişti.”Postacıdan hangi evrağı alırsan al önce üzerine tebligat tarihini yaz,sonra bana getir!” diye kural koymuştu.Bu nedenle de yardımcı evrağın üzerine tebligat tarihini attı ve zarfı bilgisayarda çalışmakta olan Duyurucu1’e uzattı.

Duyurucu1 zarfı açtı.İçerisinden bir A4 kağıdının yarısı kadar bir karton çıktı…Barosundan gönderiliyordu.Bu bir listeydi.

Duyurucu1 sessizce okudu.”iyi iyi”dedi.Bazen karıştırıyordum.Bazen de takip edemiyordum.İyi oldu bu listenin gelmesi.Şuraya bir yere asayım bari “dedi.Listeyi bilgisayarının üstünde bir yere ve fakat görebileceği bir yere yapışkan bantla bantladı.

Hacivat”Hayrola Duyurucu1 o liste de nedir?”dedi.

Duyurucu1”Hiç Hacivatım. Bizim Baro göndermiş.2009 YILI HUMK,İİK VE CMKunda belirtilen parasal sınırlar “ı içeren bir liste.Zaman zaman unutuyorum.Dalgınlıkla temyiz olunamayacak kararı temyiz ediyorum.Bu liste gözümün önünde durursa bundan böyle karıştırmam”

Karagöz”Hele bir de ben bakayım şu listeye”dedi,Duyurucu1’in bantladığı listeyi çıkardı incelemeye başladı.

Karagöz;”Hımm.Bu liste iki bölümden oluşuyor.Birinci bölüm Hukuk davalarına ilişkin .İkinci bölümde ceza davalarına ilişkin.”Ve sesli sesli okumaya başladı.

“-Sulh/Asliye Hukuk görev sınırı(HUMK m.8/1)…..7.080,00TL.Hımm demekki bu miktarın altında olan davalar Sulh Hukuk Mahkemesinde üstünde olan davalar Asliye Hukuk Mahkemelerinde açılacak.

-Senetle İspat sınırı(HUMK.288)…….540,00TL.Bu ne demek duyurucu1?”

Duyurucu1,”Karagözüm yani diyor ki eğer uyuşmazlık 540,00TL’nin altında ise tanıkla ispat mümkündür.Ama 540,00TL’nin üstünde haklı olduğunu ispatlamak için muhakkak yazılı belge gerekiyor.”

Karagöz;”Neden bu sınırlama getirilmiş?Benim alacağım diyelim ki 9.000,00TL.Ben sana güvendim ve inandım.Arkadaşımsın,dostumsun.Yıllardan beri içtiğimiz su ayrı gitmez.Senin darda kaldığını en iyi ben bildiğim için sana bu parayı vererek seni dardan kurtardım.Cümle alem de buna şahit.Şimdi benim elimde yazılı belge yok diye yani senin daha doğrusu kanunun deyimiyle senet yok diye ben davayı kaybedecek miyim?”

Duyurucu1;”Öğle görünüyor Karagözüm.”

Hacivat;”Anlaşılan sizin toplumunuzda insanlar birbirine pek güvenmiyorlar.Her şeyi yazıya döküp senede bağlıyorlar.Eskiden bizim zamanımızda –söz senet-iken sizin toplumunuzda sözün hiçbir değeri kalmamış.540,00TL çok az bir para.Bu sınırlamanın anlamı şu;Ey insanlar yapacağınız her türlü hukuki ilişkiyi yazıya,sözleşmeye,senede bağlayın!Doğru mu anlamışım Duyurucu1?

Duyurucu1”Evet doğru anlamışsın Hacivat aynen böyle.”

Hacivat;”Eee.Hele devam et Karagözüm”

Karagöz;”-Temyiz sınırı(HUMK .m.427)1.400,00TL”

Hacivat;”Olmaz karagözüm!Olmaz Duyurucu1 olmaz!Temyiz sınırı 1.400,00TL olur mu?Yani alacağı yada dava değeri 1390,00Tl olan bir dava neden temyiz edilmesin?Neden Hakimin verdiği karar kesin olsun?Hakim yanılamaz mı?Hakimlerin kararları bozulmuyor mu?Yani hakimler mutlak olarak kanunlara uygun olarak mı karar veriyorlar ki kararlarına 1.400,00TL için temyiz yolu kapatılıyor.Olmaz efendim olmaz!Böyle kanun olmaz.Ya vatandaş haklı ise ?Ve haklı olduğu bir davayı hakim kaprisi nedeniyle kaybetti ise?Olmaz efendim olmaz.Temyize sınırlama getirme olmaz.Dava değeri 40 kutuş da olsa temyize tabi olmalı.

Duyurucu1,”Ama hacivatım o zamanda Yargıtayda dosyalar birikiyor?Dosyalar Yargıtaydan geç geliyor?”

Hacivat;”Be hey benim saf çocuğum,çocuk kalmış Duyurucu1,’im.Yargıtaydan dosyalar neden geç geliyor?Yargıtayda hakim sayısı az.Eee.Birader çoğalt bunu.Hakimler arasından ve hatta avukatlar arasından Yargıtaya üye al.Devlet olarak her şeye para buluyorsun da Yargıtaya hakim mi atayamıyorsun?Anadoluda pırlanta gibi deneyimli,donanımlı çok sayıda hakim var.Hepsi sağda solda çürüyor.65 yaşına gelince de zorunlu emeklilik.Yetişmiş bunca hakimi ölümü beklemeye mahkum ediyorsun Bu olmaz.”

Duyurucu1;”Ama 65 yaş çalışma yaşı sınırı?”

Hacivat;”Hadi be oradan!65 yaş çalışma yaşı sınırı imiş?Olur mu öğle şey?Madem öyle bu kural siyasilere neden işlemiyor?Onlar neden-Kusura bakmayın 65 yaşına geldim,başbakanlıktan,cumhurbaşkanlığından ayrılıyorum,demiyor.Ya da ben 65 yaşına geldim parti başkanlığından ayrılıyorum ,demiyor.Bak laf nerelere geldi.Demem o ki;Temyizin sınırı olmaz.Vatandaşa temyiz yolunu kapatırsan hak ihlali yolunu açmışsın demektir.Kısaca ben böyle derim”

Karagöz devam etti”Hele dur Hacivatım celallenme bak daha neler var?

-Temyizde duruşma sınırı(HUMK.438)…14.200,00TL,
-Karar düzeltme sınır(HUMK.440)……8.510,00TL
-İcra Mahkemesi Temyiz sınır(İİK.363)….4.030,00TL”

Hacivat:”Olmaz hele İcra Hukuk Mahkemelerinde temyiz sınırı kabul edilemez.Bu sınırlamalar vatandaşın hakkını hakimin iki dudağının arasından çıkacak karara bağlıyor.4.030,00TL lik bir icra takibine itiraz üzerine,tek hakimli icra hukuk mahkemesinden çıkan karar kamu vicdanını rahatlatmaz.Ama temyiz edilse idi temyizin sonucu kamu vicdanını rahatlatır.Temyiz sonuçlarını vatandaşlar saygıyla karşılarlar.Ama tek hakimin verdiği karar her zaman vatandaşın zihnide soru işareti taşır”

Duyurucu1”Hele dur Hacivatım bir de ceza davaları var.Birde onlara bakalım.Sinirlenme.”

Karagöz;”-Ceza Mahkemelerinden verilen hükümler temyiz olunabilir.Ancak onbeş sene ve ondan yukarı hürriyeti bağlayıcı cezalara ait hükümler hiçbir harç ve masrafa tabi olmaksızın Yargıtayca re’sen tetkik olunur(1412 Sayılı CMK Madde:305)

Hacivat;”Hah Gördünüz mü bak bu güzel işte.Mahkeme vatandaşa suç işledi diye onbeş seneden yukarı ceza verecek.O zaman otomatik temyiz.Değil mi ya belki mahkemenim gözünden kaçan bir şey var?”

Duyuruc1;”hele dur Hacivatım birde Temyiz olunamayacak kararlar var”

Hacivat;”Deme yahu onlar ne ki?”

Karagöz okumaya devam etti.”1412 Sayıl CMK.Madde.305’e göre)

1)İki milyar liraya kadar”iki milyar”dahil para cezalarına dair olan hükümler,
2)Yukarı sınırı on milyar lirayı geçmeyen para cezasını gerektiren suçlardan dolayı verilen beraat hükümleri,
3)Bu kanun ile sair kanunlarda kesin olduğu yazılı bulunan hükümler…TEMYİZ OLUNAMAZ.”

Hacivat:”Bu sınırlamalar vatandaşın hakkını gasp eden sınırlamalardır.Anlaşılan mahkemelerde dosyalar birikti.Altından kalkamıyorlar.İşin kolaycılığına kaçmışlar.Ne yapalım edelim de hak ve adaletin tecellisini sağlayalım?diye düşüneceklerine,yasakçı ve sınırlayıcı zihniyetle sınırlamalar getirilmiş.”

Duyurucu1”Hacivatım ben de aynen senin gibi düşündüm.Ve kesin olarak verilen bir karara karşı temyiz dilekçesi verdim.”

Hacivat;”Ee.Hakim ne cevap verdi.?”

Duyurucu1”Hakim dilekçem üzerine bir ek karar verdi.Talebimi red etti.”

Hacivat;”Sen ne yaptın?”

Duyurucu1”Ne yapacağım Hakimin bu ek kararını temyiz ettim”

Hacivat;”Nasıl yani?”

Duyurucu1;”Şimdi ben mademki yasa nedeniyle hakimin kararını temyiz edemiyorum ve hakim red kararı veriyor.Bende kesinlik kararını Yargıtaya taşıdım.Bakalım Yargıtaydan ne cevap gelecek

Hacivat;”Sen temyiz talebinin reddi ek kararını temyiz ettiğin dilekçeyi bana bir ver bakim okuyayım.

Duyurucu1,Bilgisayarda bir iki aradı.Sonunda buldu.Al işte Hacivatım dilekçe bu “dedi

Hacivat Duyurucu1’in kendine yazıcıdan çıkarıp verdiği şu dilekçeye göz gezdirdi:
**

İlgili temyiz Merciine gönderilmek üzere
...Sulh Ceza Mahkemesi Sayın Hakimliği’ne -Ek kararın temyiz talebidir-
MERSİN

DOSYA NO:2007/…ESAS ve 2007/.. EK KARAR

ŞİKAYETÇİ:….

SANIKLAR:1)………
2)………..

SUÇ:………

TALEP KONUSU:.. .. Sulh Ceza Mahkemesinin ….Esas ve …. EK KARAR sayılı kararının bozulması talebidir.

TEMYİZ NEDENLERİ:

1)Karar 5271 sayıl Ceza Muhakemesi Kanunun 272 inci maddesi uyarınca ve CMK 276 ıncı
maddesi uyarınca TEMYİZ TALEBİNİN REDDİNE ilişkindir.

2)Bu maddelerin iki cephesi ve alanı vardır.

a)Bu maddeler savunma hakkını kısıtlayıcı niteliktedir.
b)Hakimin kararlarını temyiz incelemesi dışına çıkartmaktadır.

3)SAVUNMA HAKKININ KISITLANMASI:

Savunma;Anayasa tarafından ,temel hak ve özgürlük olarak belirlenmiştir.Aslolan sınırlama değildir.Sınırlama istisna olmalıdır.

Kaldı ki yukarda sayılan yasa maddeleri savunmayı kısıtlamakla,adaletin gerçekleşmesini de engellemiş olmaktadırlar.Çünkü temyiz yolunun engellenmesi beraberinde her zaman karar doğru ve adil olsa bile bu kararlara dahi şüphe ile bakılmasını da beraberinde getirir.Bu nedenle savunma hakkı mutlak ve temel haktır,hiçbir gerekçeyle sınırlanamaz.

Hatta savunma kanunla dahi sınırlanamaz.

4)HAKİMİN KARARLARININ TEMYİZ İNCELEMESİ DIŞINA ÇIKARTILMASI

Hakimin Kararlarının temyiz denetimi dışına çıkartılması beraberinde kararların objektiflikten uzak olarak verilmesine zemin yaratır.Nitekim kararlarının temyiz incelemesine tabi olduğunu bilen bir hakim hata yapmamak için daha özenli ve objektif inceleme yaparak karar verir.

Hakimlerin kararları pratikte objektif ve adaleti sağlayıcı olsa dahi yukarda belirtilen tehlike her zaman mevcuttur.Hakim kararının temyiz incelemesi dışına çıkartılması Hakimler üzerinde objektiflikten uzak karar üretme gölgesini düşürür.Bu nedenle Yukarda yasa maddeleri esasında Hakimlerin kararlarını kamu vicdanında tartışılır hale getirmektedir.

Bir diğer tehlike de yargı sisteminin zaafa uğramasıdır.Çünkü kararlardan bazılarının denetime tabi olması bazılarının ise denetim dışı tutulması sistemin zaafa uğraması sonucunu doğurur.

NETİCE VE TALEP:Arz ettiğim nedenlerle ,
…. Sulh Ceza Mahkemesinin …… Esas ve ….. Karar EK KARAR’ının bozulmasını arz ve talep ederim.
Sanık müdafisi
Duyurucu1

**

Hacivat;”Aferin aferin Duyurucu1.Diğer avukatlarda senin gibi sistemi zorlasalar,ucundan kulağından haklı oldukları davayı sonuna kadar takip etseler,hukuk sorunları asgariye iner.Al şimdi sen listeni yinede görebileceğin bir yere as.”dedi ve baronun gönderdiği listeyi Duyurucu1’e verdi.