Mesajı Okuyun
Old 22-10-2010, 13:10   #4
Admin

Sayın mehmet1802,
Alıntı:
Yazan mehmet1802
Kira sözleşmesinin yazılı olması zorunlu değildir. Müvekkilinizle kardeşi arasında sözlü bir kira sözleşmesi olduğu kabul edilir. Eğer kardeşi kira ödemiyorsa kirayı ödemesi için noterden ihtar çekmenizi tavsiye ederim. Sizin de bildiğiniz üzere zaten ikinci ihtarla birlikte tahliye davası açabilirsiniz
Kira sözleşmesinin yazılı olması zorunlu değildir ama kira ilişkisinde bir bedel olması zorunludur. Bedelsiz kullanım Borçlar Hukuku Kapsamında kira ilişkisi değildir.

Eğer kiracınız olmayan kardeşinize kira ödemesi için noterden ihtar çekerseniz, daha sonra fuzuli işgalden dava açmanız imkansız hale gelir, zira "olmayan" kira ilişkisini siz peşinen kabul etmiş olursunuz. Sizin çektiğiniz ihtar üzerine kardeşiniz de "öyle mi hadi bakalım tamam kiracıyım o zaman benim kiram aylık 25 kuruş aksini iddia ediyorsan HUMK gereğince yazılı belgeni görelim" derse ödeyeceği 25 kuruş kirayı alır sonra kira tesbit davası açmak için (o da sadece bir sonraki dönemin kirasını belirler) uğraşırsınız.

Üstelik tahliye etmek istediğinizde de, "sen benim kiracı olduğumu söylemiştin ya, o zaman 6570 sayılı kanunun 7. maddedeki tahliye sebeplerinden biri yoksa beni tahliye edemezsin" der ikince kere uğraşırsınız.

Soru sahibine okumasını önerdiğim tartışmayı sizin de okumanızı öneririm.