Mesajı Okuyun
Old 13-03-2014, 09:34   #407
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan pallanco
idareye herhangi bir idari işlemle ilgili nasıl başvuruluyorsa, bunda da "kamulaştırın veya imar planını değiştirin" şeklinde bir başvuru yapılmalı, 60 gün içinde cevap verilmez veya reddedilirse, ikinci 60 gün içinde dava açılmalıdır. Benim yorumum bu...
Sayın pallonco

Sizin yorumunuz davacıyı gereksiz yere 60 gün bekletecektir. Bu nedenle yorumunuza katılamıyorum.

Tam yargı davalarında idareye başvuru koşulu bulunmaktadır ancak bu koşul İdari Yargılama Usul Kanunu gereğidir; 3194 sayılı İmar Kanunu gereği değildir. Ayrıca, idari eylemlerden dolayı açılacak davalarda idareye başvuru koşulu vardır ama idari işlemlerden dolayı başvuru koşulu yoktur. İmar planı yapılmakla bir arsanın mülkiyetinin sınırlandırılması idari eylem değil, idari işlemdir. Bu nedenle imar planı nedeniyle açılacak davalarda İYUK hükümlerine göre bile idareye başvuru koşulu bulunmamaktadır.

Kamulaştırma Kanunu'nun Geçici 6.maddesinde "3194 sayılı İmar Kanunu'nda öngörülen" başvurudan söz edilmektedir. 3194 sayılı İmar Kanunu'nda ise böyle bir başvuru hükmü yoktur.

Bu nedenle Kamulaştırma Kanunu'nun Geçici 6. maddesinde yer alan "3194 Sayılı Kanunda öngörülen idari başvuru ve işlemler" ifadesi benim için hâlâ esrarengiz muammadır.

Saygılarımla