Mesajı Okuyun
Old 17-09-2015, 19:01   #2
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan Av. İsmail Kısacık
Merhabalar,
Aşağıda belirttiğim konu hakkında yardımcı olursanız çok sevinirim.

Müvekkilin Komşu parseli olan arazinin bir kısmının iptal edilerek müvekkil lehine tapuya tescil edilmesi için komşu parsel sahibi aleyhine tapu iptal ve tescil davası açtım.
Ancak Ne yazık ki Davanın ön inceleme duruşmasında, dava konusu parselde davalı dışında üç ayrı paydaş daha olduğunu öğrendik.
Dava konusu parsel miras yolu ile mirasçılara kalmış. Mirasçılarda da elbirliği mülkiyetini tapuda paylı mülkiyete çevirmişler(!) Ancak Söz konusu parsel fiili olarak ayrılmamış ve sadece davalı tarafından kullanılıyor.

Bu durumda diğer paydaşları da davaya bu aşamada dahil edebilir miyiz? Zorunlu dava arkadaşlığında böyle bir imkan var. Ancak Bu parsel sahipleri zorunlu dava arkadaşı mı yoksa ihtiyari dava arkadaşı mı olduğunu çözemedim?
İhtiyari dava arkadaşlığı olduğunda ise diğer paydaşları davaya nasıl dahil edebiliriz?
Çok teşekkürler..

Değerli meslektaşım,
Mirasçılar da elbirliği mülkiyetini tapuda paylı mülkiyete çevirmişler(!).... Bu cümlenizde niye ünlem işareti kullandınız, onu anlayamadım.
Komşu parsel aleyhine açılan tapu iptali ve tescil davası, komşu parsel maliklerinin TÜM'ü davaya dahil edilerek görülür ve bir karar verilir.
Bu itibarla, diğer üç malikin de dâva dilekçelerinin tebliği ile dahili dâva edilmeleri gerekmektedir.
Kolay gelsin...