Mesajı Okuyun
Old 20-06-2015, 21:24   #1
Av~Emine

Varsayılan Staj Yeri Ne Kadar Önemli?

Merhaba sayın meslektaşlarım;

Öncelikle THS'de yeniyim ve öğrencilik yıllarımdan itibaren takip ettiğim bu platformda yer almaktan mutluyum, umarım benim de katkıda bulunabileceğim zamanlar gelir.

Şu an taşrada Stajyer Avukatım, stajım kasım ayında bitecek. Şu an aktif çalışıp, bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum. Fakat siz de takdir edersiniz ki; gerek büro, gerek uzmanlaşma, dava Türleri, müvekkil profili olarak burası Ankara-İstanbul gibi değil. Çok abartmak da istemem, ortalamanın altında da değil.(Bin avukat var.) Öğreciyken yaz stajı yaptığım için İstanbul ve Ankara ile kıyaslayabiliyorum. Imkanlar olarak, hayat olarak daha rahat olabilirim; ama çoğu zaman "Avukatlık bu değil." demek zorunda kalıyorum kendi kendime.

Sizlere özellikle sormak istediğim konu, Avukat olarak İstanbul'da başladığımda stajımı İstanbul'da yapmamış olmam aleyhime olur mu? Bu sorunun içinden bir türlü çıkamıyorum, kararsızlıktan hiçbir şey yapamaz hale geldim, sorduğum tanıdık avukat ve hukuk müşavirlerinden hep farklı cevaplar aldım. Sizce stajımı hemen nakil mi aldırmalıyım, ruhsatı alır almaz mı nakil yaptırmalıyım? Bu soruya cevap verirken, İstanbul'da stajyerliğin maddi-manevi zorluklarını göz önünde bulundurmanızı da rica ediyorum.

Objektif düşünüp; İstanbul'da genç bir avukat alacak olsam stajını nerede yaptığına bakardım ben, diye düşünüyorum, siz böyle bit pozisyonda olsaydınız, iyi şirketlerde yaz stajıma, dolu CV'me rağmen stajımı küçük bir şehirde yapmış olmama takılır mıydınız?

Ankara Hukuk mezunuyum ve sizin de bildiğiniz gibi İstanbul'da bir çok büro oldukça üst düzey İngilizce istemekte, şu an bulunduğum şehirde kursa gidip İngilizcemi geliştiriyorum, İstanbul'a gelirsem buna devam edebileceğimi düşünmüyorum, bu da madalyonun diğer yüzü...

Şimdiden cevaplarınız için çok teşekkür ederim, benim gibi kararsızlık yaşayan meslektaşlarımıza da faydalı olması dileğiyle, saygılarımla...