Mesajı Okuyun
Old 05-01-2007, 14:36   #12
Ayşegül Kanat

Herkese merhaba.

Bu konuyla ilgilenen arkadaşlarımız ne kadar şanslı olduklarını biliyorlar mı acaba? 1985 yılında "ne olduğumu ve istediğimi" anladığımda yol gösterecek eserler, önderler bulmak öyle zordu ki, benim kuşağım herşeyi başımızı vura vura, sınama-yanılma ile öğrenmek zorunda kaldık. İlkinç'in de belirttiği gibi "engin derya"ya ulaşmak çok kolay, hele de yabancı dil biliyorsanız.

Önce romanlarla başladım "aydınlanma"ya. Tomris Uyar okuduğumuz bu ilk feminist eserler için çirkin bir tanımlama yapmıştı: Bunların ki edebiyat değil, ifşaat..

Edebiyat kimin umurundaydı ki? Hem erkekler yazınca ifşaat değil, bilgilendirme olmuyor muydu? Yüzyıllarca canımıza okuyup, kendimizden kuşkulanmamıza, kendimizi suçlamamıza yol açarak hem de.

Kitaplığımı tarayıp, yazacağım size bu kaynakları. (Sizlerin de yazdığınız isimlerle örtüşürse Sayın Kayar ayıklasın. Bu işi başımıza o açtı çünkü.)

Romanlar:
UÇUŞ KORKUSU, JONG Erica,E yayınları. 1982
FANNY, " " "
PARAŞÜTLER ve ÖPÜCÜKLER, " Altın Kitaplar,1985
KADININ ÖZLEMLERİ, " inkılap, 1990
ELLİ YAŞ KORKUSU, " Remzi Kitabevi, 1995

KADINLARA MAHSUS FRENCH Marılyn, E Yay. 1980
KANAYAN YÜREKLER, " " 1980

İNCELEME:
KADINIM, HÜRÜM,SEAMAN Barbara,Hürriyet Yay.1973
KADININ EVRİMİ I-II, REED Evelyn,Payel Yay.1973
(Anaerkil Klandan Ataerkil Aileye)

CİNSEL ZORBALIK, BROWNMİLLER Susan, Cep Yay.1984
(Irza Tecavüz Olgusunun Tarihçesi)

DİŞİLİK KOMPLEKSİ, DOWLİNG Colette, Kelebek Yay. 1983
(Külkedisi Kompleksi)

CİNSELLİĞİ BİTEN KADIN, GREER Germaine,Doruk Yay.1997
(Kadının İğdiş Edilişi" The Female Eunuch")

Devam edecek. Kadın konusunu işleyen zengin bir kitap listesine sahibim.(Öğünmek gibi oluyor sanki) Bunların hepsini tek tek konuları, içerikleriyle anlatmam zor. En iyisi sizler seçim yapın, ben anlatmaya çalışayım. Saygılar.