Mesajı Okuyun
Old 16-05-2006, 19:25   #2
arif0275

Sayın meslektaşım işin açığı bende istediğiniz anlamda bir Yargıtay karı bulamadım ancak çok da detaylı bir arama yaptığımı ileri süremem.Olay ile direkt bağlantılı olmasa da değerlendirme de ışık tutabileceği kanısıyla bazı görüş ve kararlar sunuyorum.
İlk olarak sizin ileri sürdüğünüz sebepler doğrultusunda kısmi dava açma hakkınızın bulunduğuna dair bir doktrin görüşü sunuyorum:
Medeni Usul Hukuku Ders Kitabı (Prof.Dr.Baki KURU- Prof.Dr.Ramazan ARSLAN- Prof.Dr.Ejder YILMAZ) Sahife 276:
“Şu halde,alacaklı alacağının tümü için dava açmak zorunda olmayıp,alacağının şimdilik belli bir kesimini (bölümünü) dava konusu yapabilir.Ancak alacaklının böyle bir kısmi dava açmada korunmaya değer (meşru) bir hukuki yararının bulunması gerekir.
Davacının,yargılama giderlerinden tasarruf etmek çin,kısmi dava açmasında korunmaya değer (meşru ) bir hukuki yararı vardır.”

Ancak itirazın iptali davası ve icra inkar tazminata ilişkin Yargıtay Kararlarından örnekleri de ele almak gerektiği kanaatindeyim.

HD 19, E: 2001/5444, K: 2002/2420
Girişilen icra takibine karşı yapılan itiraz üzerine alacaklı; İİK.nun 68.maddesi uyarınca İcra Tetkik Merciin''''den itirazın kaldırılmasını veya aynı yasanın 67.maddesi gereğince genel mahkemede itirazın iptalini isteyebileceği gibi, bunlardan ayrı olarak alacak (tahsil) davası da açabilir.

HD 19, E: 2000/8790, K: 2001/2517
Dava, icra takibine karşı borçlunun haksız itirazının iptali ile takibin devamına karar verilmesi istemine yöneliktir, itirazın iptali davasında, öncelikle borçlunun icra takibine yapmış olduğu itirazında takip tarihi itibarı ile haklı olup olmadığının belirlenmesi gereklidir. HK.''''nun 67/2. fıkrasındaki icra inkar tazminatının kanuna konuluş amacı da borçlu olduğu miktarı bilebilecek veya bu miktarı tayin edebilecek durumda olan borçlunun icra takibine konu olan alacağa haksız olarak itiraz etmesini önlemektir. Genel Hükümlere göre açılan alacak davalarında haklılık durumunun dava tarihine göre belirlenmesi gerekmekte ise de itirazın iptali davalarında haklılık durumunun takip tarihi itibari ile gözetilmesi gerekir.

HG 00, E: 2003/9-76, K: 2003/126
İhtarnamede talep edilmemiş olan alacak için, işveren davadan önce temerrüde düşürülmediğinden kısmi dava ile istenen miktara bu davanın açıldığı tarihten, kısmi ıslahla arttırılan miktara, kısmi İslahın yapıldığı tarihten itibaren faize hükmedilmesi gerekir.

Bu kararlar ışığında ben şöyle bir yorum yapıyorum.Ortada bir itirazın iptali davası var.Bilindiği gibi bu dava genel hükümlere göre görülecektir.Buna göre yukarıda ki görüş doğrultusunda meşru bir sebebiniz de mevcut olduğundan dolayı kısmi dava açılabilir.Ancak sizinde belirttiğiniz üzere alacak likit olmadığından dolayı bu dosya sonunda karar lehinize çıksa dahi icra inkar tazminatına hükmedilmeyecektir.