Mesajı Okuyun
Old 15-08-2006, 09:23   #4
pia

Şu anda mecliste bununla ilgili iki adet yasa teklifi var, Karaman ve Eskişehir milletvekilleri tarafından teklif edilmiş ama henüz görüşülmemiş. Ben ilgili milletvekilleriyle görüştüm, ne yazık ki meclisten geçme olasılığı çok düşükmüş. Buna benzer yasalar Fransa'da ve Belçika'da da var. Yasa Türkiye'de yürürlüğe girerse,
  • v Levha, tabela ve ürünlerde öncelikle Türkçe kullanılacak. (Flowers Cafeler Medical Hastaneler, Dentistler ve de Lawyerl ar)
  • v Türkçe dışı dil kullananlar reklâm vergisini 4 kat fazla ödeyecek. (Flowers Cafe sahibi mesela)
  • v İlan, reklâm ve tanıtım öncelikle Türkçe yapılacak.
  • v Türkçe adlarımızla dünya pazarlarına açılanacak.
  • v Ticari kuruluşların ad ve unvanları, mal, ürün ve hizmet adlarıyla kısaltmaları Türkçe olacak.
  • v Toplu iş sözleşmelerinde yabancı kelimelere yer verilmeyecek. (Uphill Court!)
  • v Radyo ve televizyonda sunuculuk yapanlar sunuculuk Belgesi Kurulundan belge almak zorunda kalacak

Yasa hakkında ayrıntılı bilgi için http://www.vatanbir.org/imza/ adresini ziyaret edebilir, yasa tekliflerinin özetini okyabilir ve hatta destek için e-imza atabilirsiniz. Ben bu konuda uzun zamandır çalışmalar yürütmekteyim ve okuldaki arkadaşlarım,katıldığımız programlardaki katılımcıların bir kısmı ve hatta Dil Derneği bir dilin yasayla korunamayacağını düşünüyor. Sizin bu konudaki görüşleriniz neler inanın merak ettim...