Mesajı Okuyun
Old 05-06-2006, 23:16   #37
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Sayın Gemici,

Böyle bir forum "artık" olmamalı derken, tamam artık bu konu çözüldü, böyle bir sorun yok, halloldu vb. bir düşünce, ne yazık ki aklımdan bir an olsun geçmedi.

Ne denli kronik olduğunu bildiğimiz, Habibe hanımın anlattığı olayda da geçtiği üzere, hipokrat yemini etmiş hekimlerimizce dahi "sosyal endikasyon" olarak nitelendirilebilen, sağlanmak istenen "fayda" kavramını kurcaladığınızda dahi ne ölçüde kangren, bu anlamda ister hukuk,ister tıp camiasında, ister ülkenin en güzide ve en modernize görünen şehirlerinde, ister kırsalında, hala karşımızda "ölümcül" sonuçlara gebe , bol sancılı, bol mağdurlu bir toplumsal soruna karşı, bir hukukçu karşı duruşu. Yoksa elbette terazinin kefesi, dünden farksız olarak bugün de kadın aleyhine dengesiz.

Önemli bir hukuk sitesinde, yasanın da yenilenmesine rağmen, arpa boyu yol alınmadığını görmenin getirdiği bir refleksti, artık olmamalıdan kastım.

Yıllarca yasaların kadın aleyhine dengesizliğinden dem vurduk, veryansın ettik ve bugün görüyoruz ki, yasanın değişmesi bu kalıpta hiç bir haksızlığı ortadan kaldırmaya yetmiyor.

Tepkim onadır. Ve bir hukuk sitesi içinde,hiç olmazsa, yasanın yasal olarak varlığını dikteye çalışarak, kadın aleyhine olan toplumsal yargıyı redde çalışmak. Bir hukukçu refleksi. Anlatabildiğimi umuyorum.

Mağdurları tartışalım istiyorum. Uğranılan haksızlıkları, kadının neyin ne olduğunu ayırmakta zorlanacağı bir yaşta, hatta cinsellik kavramının c sini dahi çözememiş, daha bedenini keşfedememiş olduğu bir yaşta, bedenindeki bir oluşum için , kimi okumuşu yararına çalıştığını sanarken, kimisi ise düpedüz kendine kendinden önce biçilmiş ve adına gelenek denilerek -bugün için yasasız- yasalaşmış zihniyetin temsilcisi rolünü üstlenen, üstlenmek zorunda bırakılan, bırakıldığını sanan ve en kutsal hak olan yaşama hakkının bile üzerine yerleştirebilenleri, idam cezasının kaldırıldığı bir ülkede diplomaya ve yargılamaya ihtiyaç duymayan 17 yaşındaki yargıçları ve neden oldukları sonuçları tartışmak.

Belki işe yarayabilir. En azından burada.

Saygılarımla