Mesajı Okuyun
Old 18-01-2012, 09:50   #63
Avrasya

Alıntı:
Yazan Av.Emre BAYKURT
Sevgili Meslektaşlarım,
Konu hakkında tek taraflı düşünmek, adalet terazisinin dengesini bozacağı gibi, bu ülkede adalete olan inancı azalan büyük bir çoğunluğun da inancını yitirmesine sebebiyet verecektir. İcra İflas kanununun amlacına aykırı olan bu düzenlemeler ile varılmak istenen sonuç sözde yargının iş yükünü hafifletmekmiş gibi gösterilmek isteniyor;ancak gelişmiş ülkelerde adalet alanında yapılan reformlar sistemi güçlendirmek için yapılırken bizde ise tam tersi biçimde sistem zayıflatmak ve işlemez hale getirmek için yapılıyor.Bir adalet sistemi düşünelim ki, borçlusu mağdur, karşılıksız çek keşide edeni mağdur ama alacaklısı, yasal yollardan alacağını tahsil etme gayreti içerisinde olduğu için suçlu ve haksız.Borç ödemek bir ahlak meselesidir.Bu tip düzenlemeler ile bunu "alışkanlık haline getiren" insanları ödüllendirmenin muhasebesini herkesin kendi vicdanında değerlendirmesi ve biz hukukçuların bu gibi yasal düzenlemelere karşı çıkmamız içimizdeki adalet duygusunun bir gereğidir.Eğer gerçekten varsa...

Görüşlerinize aynen katılıyorum. ''Çek Mağdurları'' ile konuşuyorum, adamlar pişkin pişkin yasanın ne zaman çıkacağını soruyorlar. Haklarındaki takiplerin çoğu zamanaşımına uğramış zaten, alacaklıların kulağı yakalama kararında iken böyle bi düzenleme ve bütün ümitler suya.

Ayrıca biz de yıllarca boşuna dava takip etmiş olduk. Şimdi bi de ev haczi kalkarsa kaçak borçlulara gün doğacak.

Son olarak modern hukuku uygulayan ülkelerde ev haczi olmayabilir ama siciline borç kaydı işlenmiş birinin bütün hukuki işlemlerde karşısına bu kayıt çıkıyor. Yeni bir tasarruf yapamıyor. Ev araba alamıyor, kredi çekemiyor bu kaydı kaldırmadıkça. Böyle bi düzenleme getirebileceklerse ben de razıyım karşılıksız çek cezası ve ev hapsinin kaldırılmasına.