Mesajı Okuyun
Old 28-02-2008, 21:54   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
1)çalıştığım yere eşim faxs çekti karımın çalışmasını istemiyorum diye ,böyle bi hakkı varmı?(elçilik çalışma izin kartı için çalışma bakanlığına başvurdu)

Sayın yalnız,

Türk Medeni Kanunu'nun ilgili maddesi aşağıdadır. Eşinizden izin almanıza gerek yoktur. Eşinizin aklında kalan eski Medeni Kanun maddesidir ki o da Anayasa Mahkemesi tarafından (sonradan) iptal edilmiştir. Elçilikte çalışmak, evlilik birliğinin huzur ve yararına aykırı olmadığından, endişeniz yersizdir.

Alıntı:
C. Eşlerin meslek ve işi

MADDE 192.- Eşlerden her biri, meslek veya iş seçiminde diğerinin iznini almak zorunda değildir. Ancak, meslek ve iş seçiminde ve bunların yürütülmesinde evlilik birliğinin huzur ve yararı göz önünde tutulur.

Alıntı:
2)çocuğumun vekaleti kime verilir?(çalışmazsam gelirim olmıycak başka)(eşim çocuğun vekaletini verirsem benden boşancağını söylüyor ancak)

Çocuğunuz anne bakım ve şefkatine muhtaç olduğu için(Başka bir durum yoksa) velayeti size verilecektir.

Alıntı:
3)6 yaşına gelince kızım,ben hala türk vatandaşı olmadıysam kızımı benden babası alabirmi?

6 yaşında olmanın sizce önemi nedir bilemedim ama velayet bir tarafa verildikten sonra kaldırılması/değiştirilmesi için çok önemli sebeplerin olması gerekmektedir. Ancak çocuğun yaşının önemi yoktur.

Alıntı:
4)ıspatlamam gerekiyormu 2 buçuk senedir ayrı yaşadığımızı?

Süreden çok, neden ayrı yaşamanız gerektiğini, şiddetli geçimsizliğe yol açan olayları ve sizin kusursuz olduğunuzu veya eşinizin daha fazla kusurlu olduğunu ispatlamanız gerekmektedir.

Ancak tüm bunlar için bir avukattan hukuki destek almanızın, hak kaybına uğramamak için çok önemli olduğunu hatırlatmak isterim.

Saygılarımla