Mesajı Okuyun
Old 15-03-2005, 13:58   #1
metnet

Varsayılan Kooperatif Üyelerinin Hakları

Selam değerli üyeler,

Bende bir çoğunuz gibi kooperatif mağduru olmak üzereyim, bu konudaki fikirlerinizi ve aydınlatıcı bilgilerinizi bekliyorum. Bundan iki yıl önce devam eden bir üyenin yerine parasını ödeyerek iki örnek villadan birini devir aldım. Yanyana olan bu iki örnek dublex villanın sahibi olduğum kısmı önceki müteahhit tarafından kullanılmış.Ancak müteahhitin anlaşmazlık neticesinde kooperatifle ilişiği kesilmiş.Tabi bu kızgınlıkla villa içinde ne var ne yoksa kırıp dökmüş, bir kısım malzeme de müteahhite iş yapan taşeronlar tarafından borca karşılık sökülüp alınmış. Kısacası şu anda örnek daire olarak bulunan dublex villam kullanılamaz durumda.Yan tarafta bulunan örnek villa ise kapısı kilitli ve düzgün durumda bulunuyor. Yönetime yapmış olduğum sözlü başvuruda bu durumun düzeltilmesi gerektiğini bildirdim.Ancak bazı yöneticiler bana örnek dairelerin ilk yapımından sonra sahibinin sorumluluğuna devredildiğini dolayısıyla kooperatifin sorumluluğu bulunmadığını bildirdi. Bu böylemidir, yani anahtarı bende olmayan ve herkese gösterilmek amacıyla hazırlanmış olan örnek dairenin sorumluluğu nasıl sahibinde olabilirki?

Ayrıca, kooperatiflerde bulunan böyle bir örnek dairenin içi ve dışında yapılması inşaat ve malzemelerle ilgili bir kanun kaide varmıdır.Yani bir örnek dairede bulunması gereken malzemeler (dolap,lavabo, fayan, duşakabin gibi) belirlenmişmidir yoksa kooperatiften kooperatife değişebilirmi? Her kooperatif kurulumunda bu malzemeler belirlenmişmidir? Benim sorunum örnek villayı ilk yapım itibariyle görmememden kaynaklanıyor. Dolayısıyla görmediğim bir örnek villa içinde içinde şunlar şunlar vardı diyerek hesap soramıyorum.Devir aldığım kişi de bu konuya sahip çıkmıyor.

İlginizi bekliyorum.