Mesajı Okuyun
Old 04-12-2011, 11:59   #5
Admin

Avukatlık kimliğinin asli işlevine sahip olamaması vs. noktalardan konuya eleştiri getirmek mümkün.

Ancak ilave olarak böyle bir özellik kazanmasını ben kendi adıma olumlu görüyorum. Neticede yüzbine yakın üyesi olan herhangi bir topluluğun üyeleri adına toplu hareket edip üyelerine çeşitli ticari avantajlar sağlaması bence desteklenecek bir adım. Üstelik bunlara katılımın zorunlu değil, gönüllü olduğu da düşünüldüğünde ben kendi adıma eleştirecek bir yön göremiyorum.

Örnek vermek gerekirse, ben uzun süredir zaten Petrol Ofisinden benzin alırdım, yakınlarda baro karta %3 indirim yapıldığını farkettim, son 4-5 benzin alışımda kartı okutturdum ve şu ana dek kazancım 25-TL civarında. Bir senede belki 200-TL olacak. Yok siz Avukat olarak PO kullanmıyorsanız, gene eski benzin istasyonunuzdan benzin almanızı da kimse engellemiyor, hatta çok karşıysanız PO'dan alıp, kartınızı vermeyip, yüksek fiyat üzerinden benzin almaya da devam edebilirsiniz. Ben açıkçası bu gelişmeyi olumlu buluyorum, hatta Hukuk Haberleri alanında yeni bir haber de açacaktım, ama bu konudan sonra "korktuğumu" itiraf etmeliyim.

Benzin indirimi tabii belki çok iyi örnek değil ama Avukatların yoğun olarak kullandığı ve bireysel olarak tek tek piyasa fiyatından satın almak zorunda olduğu çeşitli ürünler için Meslek örgütünün toplu pazarlık gücünü kullanması bence mesleği geliştirecek ve tüm meslektaşlara da avantaj sağlayacak bir uygulamadır kanaatindeyim. Örneğin uzun yıllardır, neden TBB Microsoft ile masaya oturup, Avukatlar için Windows ve Office lisanslarıyla ilgili pazarlık yapmaz diye düşünürüm, neticede hemen hepimiz bunları kullanıyoruz ve piyasa fiyatından alıyoruz. %10 bile olsa indirim alsak veya Microsoft'un öğretmenler/öğrenciler vs. için çıkardığı özel lisanslar gibi, Avukatlar için özel bir lisansımız olsa iyi olmaz mı?

Uzun lafın kısası, TBB'nin eleştirilecek çok yönü olabilir ama naçizane görüşüm avukatlara yönelik ticari indirim anlaşması yapması desteklenecek bir uygulamasıdır.