Mesajı Okuyun
Old 27-08-2007, 17:41   #2
medenikal

Hısımlık

MADDE 129.- Aşağıdaki kimseler arasında evlenme yasaktır:

1. Üstsoy ile altsoy arasında; kardeşler arasında; amca, dayı, hala ve teyze ile yeğenleri arasında,

2. Kayın hısımlığı meydana getirmiş olan evlilik sona ermiş olsa bile, eşlerden biri ile diğerinin üstsoyu veya altsoyu arasında,

3. Evlât edinen ile evlâtlığın veya bunlardan biri ile diğerinin altsoyu ve eşi arasında.

Kan bağı yok sadece kayıtlarda kendi çocuğu olarak geçiyor.

Evlat edinme de ise sadece kayıtlar esas alınmış kan bağı aranmamış.

Evlat edinme olarak nitelersek bu durumda engel yok.

Benim görüşüm ana veya baba bir ise , yani olayımızda Bnin kızının babası ,evleneceği kişininde kan babası ise evliliğe engel vardır.

Ama sırf Bnin kızını evlatlık gibi,bakmak,gözetmek için üstüne aldıysa bu durumda kan hısımlığı kardeşlik olarak görülemeyeceğinden evlenmelerinde sakınca olmayacaktır.

Ama kayıtlarda kardeş olarak gözüküyorlarsa, dna testi ile Bnin kızının gerçek babasının oğluyla evlenmemesinin açığa çıkartılması gerekir.Böylece sadece evlatlık niteliğinde nufusa alınma olduğundan;

Evlatlık ile kendi oğlunun evlendirilmesinin de kanuna aykırı engel hal olmadığından;

Benim kanaatim nufusta kızın baba üzerinde olması bir karinedir.Bu karinenin çürütülmesi gerekir.

Karineyi çürütmeden evliliğe olur vermek demek zaten ,sicilin esas olmadığını kabul etmek demektir.

Kız gerçek babasının kaydına geçirilirse engel olmaz.

Evlenme memuru bu durumu resen gözetmelidir.Kardeş olarak evlendiremez.

Hem sicilde babası olarak görünüp hemde kendi oğlu ile evlendirmesi kardeş hükmünde olduğundan ,hukuki olarak sakat bir evlilik oluşturur.

Kimse ses çıkarmazsa ne olur , mutlak butlan sebebidir.iptal edilene kadar geçerli bir evlenmenin sonucunu doğurur.