Mesajı Okuyun
Old 04-02-2007, 04:09   #2
Cest la vie

Varsayılan Bugun ile baslayalim

Henuz ABD'nin hukuk egitimi sistemine alisamadim. Her defasinda farkli bir seyle karsilastigimdan, artik hicbir seye sasirmama sozu verdim kendime.

Mesela bu donem 'negotiation(muzakere)' dersi aliyorum. Aslinda almayacaktim ama bir kredi eksigim vardi, bir kredilik olan bu dersin de 'tum donem boyunca sadece bir haftasonu' islendigini duydum (her hafta bir saatten toplaminda 14 saat islenecek dersi, bir haftasonu 14 saat isleyecek sekilde duzenlemisler) ve bu nedenle bu dersi sectim. Cok da iyi yapmisim.

Donem baslangicinda dersin olacagi haftasonuna kadar okuyup hazirlanmamiz gereken kaynaklar belirtildi ve ders gunu bu kaynaklardan ogrendiklerimizi uygulayacagimiz soylendi. "Nasil yani?" dedim icimden ama sesimi cikartmadan verilenleri okudum. Dersin yapilacagi haftasonu 3-4 Subat 2007 olarak belirlenmisti. Dersin not sistemi sadece 'Gecme/Kalma' usuluyle saptandigindan bu haftasonu derse gelmeyenler direkt bu dersten kaldilar.

Ders, Cumartesi sabah 8.00'da basladi ve aksam saat 17.00'a kadar araliksiz devam etti!!! Cumartesi sabah o saatte derse gitmek gercekten olumden de beterdi ama sinifa girdigimiz anda zevkli bir gun gecirecegimizi anlamistim.

Dersin profesoru tahtaya dersin islenis planini yaziyor, ve tek tuk gelip yerlesmis ogrenciler de sanki hep beraber gelmisler gibi ayni tur bardakta kahve icip, icine peynir surulmus acmalardan yiyorlardi. Sonradan farkettim ki profesor tum sinifa yetecek kadar kahvalti malzemeleri getirip koymus, ogrencilerin 'ac ac ve ozellikle UYKULU' derse baslamamalarini saglamaya calismisti!
Altinda bir bit yenigi aradim once (ders sIkIcI olacak herhalde seklinde ) ama yok, hoca gercekten goreviymis gibi kahvaltimizi hazirlamisti! Adamcagiz onunla da yetinmemis, oglen icin pizza siparisi de vermisti(gerci ogle yemegini yerken bile ders islememize mal oldu ama olsun).

Yerime oturduktan sonra da farkettim ki, sevgili ogretmenimizin ogrenciye hizmetleri bununla da bitmemisti. Hepimizin ilk isim ve soyadinin oldugu kartonlar da hazirlamisti. Eh, ben de 'ya bir de sirama kadar getirirse' diye korkumdan, aceleyle gittim "Hatice Guneyli" yazan kendi isim kartimi aldim. (Burda ilk ismi kullaniyorlar, ikinci ismi kullanmak onlara garip geliyor-cunku kendilerinin ikinci isimleri genellikle annelerinin soyadlari.)

Ders basladiktan sonra once hepimizin ismini dogru telefuz etme amaciyla isimlerimizi okumaya basladi. Sira bana geldiginde:

"Hatiss Ginol..imm...Giynoo.... ilk ismini okudum da soyadini okuyamiyorum" diyerek bombayi patlatti. 'Ahu deyin" dedim, "en kolayi". Ve neyse ki o saaatten sonra Ahu olarak seslenmeye basladi.

Ve derse basladik........