Mesajı Okuyun
Old 21-08-2008, 11:38   #5
quis

Sn Pir i fani.
Görüşlerinize kısmen katılıyorum ama 3. bir kişinin adına kayıtlı tasınmaz ya da banka hesapları öncelikle kimseyi ilgilendirmediği gibi kimsenin de işine yaramaz. Kurumlara icra müdürlüğünce imzalanmıs resmi bir yazı ile araç üzerindeki kaydi durumun ya da banka hesaplarının var olup olmadıgının sorulması bu kişiye ne gibi bir zarar verebilir ki ? Zaten sıradan bir vatandaş bile tapuya giderek Tc No vererek istediği kişinin adına kayıtlı taşınmazlarını öğrenemiyor mu ? Ya da Emniyet genel müdürlüğü resmi web sitesinden araç plakası sorgulayıp üzerindeki tüm hak mahrumiyetlerini göremiyor mu ? Tamam gerek tapu da gerekse emniyette sınırlı olarak bilgi veriliyor ama icra takibinde iş resmiyete biniyor ve zaten tatkiyad sorulduğu için yani haciz ya da yakalama yazılamadığı için bu konuda herhangi bir sakınca olmadığını düşünüyorum. Bir avukat olarak ilk gayemiz müvekkilimizin alacağını en kısa sürede tahsil etmek ve meslek prensibimiz gereği bunu borçlunun yasal haklarına zarar vermeden yapmaktır.
Ama takip kesinleşmeden, örneğin iade dönen bir tebligat için Emniyet Araştırması, Vergi Dairesi ya da Nüfus Müdürlüğü adres sorgulaması gibi konularda da sizin yaklaşımınıza göre özel bilgilere tecavüz ediliyor. Bu yüzden yaklaşımınız, bana göre en azından şu günün şartlarına göre işleri tamamen tıkayacak kadar katı bir yaklaşımdır.
Saygılarımlar..