Mesajı Okuyun
Old 14-01-2013, 11:42   #1
Av. Alperen GÖRGÜN

Varsayılan Maaşına birden çok haciz konulan işçi hakkında

Öncelikle herkese iyi haftalar diliyorum,

Müvekkilim olan şirkette çalışan bir işçinin maaşının üzerinde çeşitli icra dairelerinden konulan, çeşitli alacaklılara ait hacizler mevcut. Bu alacaklıların haciz ihbarnamelerinin kimisinde sadece "...maaşının 1/4'üne haciz konulması..." yazarken, kimisinde "... maaşının 1/4'üne ve sair alacaklarına haciz konulması..." ibaresi mevcut. Kimisinde de "... ... maaşının 1/4'üne ve sair alacakları ile haketmesi halinde ihbar ve kıdem tazminatları ile emeklilik ikramiyesine haciz konulması..." şeklinde ifade var.

Şahsın maaşından, haciz ihbarnameleri gereğince gerekli kesintiler yapılarak icra müdürlüklerine gönderiliyor. Ancak şahıs emeklilik dilekçesi verdi ve emekliye ayrılacak. Dolayısıyla emeklilik ikramiyesi alacak.

Şimdi sorum şu;
Emekli ikramiyesinin haczi bize tebliğ sırasına göre ve sadece "sair alacaklar" ibaresi ile "emeklilik ikramiyesi" ifadelerini taşıyan dosyalara mı yapılacak yoksa ifadeye bakılmaksızın tebliğ sırasına göre sıradan mı yapılacak?

Diğer sorum;
Birinci tebliğ olunan haciz ihbarnamesinde sair alacaklar ve emekli ikramiyesi ibareleri yok. Sadece maaştan bahsedilmiş. Ancak alacaklı bir şekilde alacaklı şahsın emekli olacağından haberi olmuş ve talepte bulunarak emekli ikramiyesine de haciz konulmasını istemiş ve kuruma haciz ihbarnamesi gelmiş. Dolayısıyla bu haczin yeni bir haciz olduğu, bu dosyadaki ilk talebin ilk tebliğ edilmiş olmasına rağmen yeni bir talep olduğu gerekçesiyle ilk sıradan dağıtıma girebileceği kanaatinde değilim. Yani toplamda 10 takip varsa ve bunun 5inde emekli ikramiyesinin haczedilebileceği anlaşılabiliyorsa, bu 5i arasında dağıtım yapılabileceği, daha önce emekli maaşından bahsetmeyen ancak daha sonra buna ilişkin ihbarname gönderen alacaklının ise 6. sıraya girmesi lazım diye düşünüyorum. Sizce nasıl olacak?

Şimdiden herkese teşekkürler.