Mesajı Okuyun
Old 31-08-2012, 16:28   #184
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan suskun_juliette
ÖSS, LYS, YGS'yi ve benzerlerini IQ testi olarak görmeyelim meslektaşlarım. Zekayı ve başarıyı yansıtmıyor.Benim sözel zekam var, sayısaldan fazla net yapamadım diye zekamdan kimin şüphesi olabilir ki?

Kendiniz ya da tanıdığınız belirli biri için değerlendirme yaptığınızda, ÖSS (ya da adı şimdi her neyse), o kişinin zekasını ya da başarısını ölçmeye yeterli değildir; buna katılıyorum. Ama tanımadığımız iki kişiyi kıyaslarken, elde başka veri olmadığı için, aynı koşullarda (ve hatta maddi koşullar yüksek puan aleyhinde iken) girilen herhangi bir sınav ölçü sayılabilecektir. Örneğin bu şekilde biri 450 puan ile devlet üniversitesini kazanmış, diğeri (maddi olanaklarına ve bunun sağladığı dershane, özel ders vb. fırsatlarına rağmen) 400 puan almışsa, ilkinin daha zeki ve/veya başarılı olduğu söylenebilir.

Alıntı:
Yazan suskun_juliette
Tanıdığım diğer özel üniversite mezunu arkadaşlarım "eğitimin parayla satın alınmadığını, hak ederek kazanıldığını" göstermiştir.

Yukarıdaki örnekte 450 puan alan mı hakederek kazanmıştır, 400 puan alan mı? 400 puan alanın hukuk fakültesinde okumasını sağlayan şey, özel üniversitelerin varlığı, buralarda eğitimin paralı olması nedeniyle puanların devlet üniversitelerine göre düşük oluşu ve o kişinin (ya da ailesinin) bu parayı ödeyebilecek ekonomik gücünün olması değil mi?
400 puan devlet üniversiteleri için yetmiyorsa, hakederek kazanmaktan sözedilebilir mi?

Kişiler üzerinden düşündüğünüzde, tanıdıklarınızın her biri zeki, başarılı, değerli insanlar olabilirler. Oysa tartışılması gereken kişiler değil, sistemdir.