Mesajı Okuyun
Old 09-10-2011, 18:05   #4
Dr.DOGRAMACI

Merhaba Sn Konuk,

Skolyoza bağlı 52 derecelik hareket kaybım var demişsiniz. Ben bunu bel bölgesinden kaynaklanan öne eğilme hareketinde (fleksiyon) kısıtlılık olarak anladım. Bununla ilgili olarak ortopedi uzmanının %2lik bir oran verdiğini ayrıca dahiliye uzmanının da nefes darlığına bağlı olarak %20 özür verdiğini belirtmişsiniz.

Öncelikle başka ek bir sorun yoksa 30-60 derece aralığında fleksiyon hareketi kısıtlılığına verilen oran %4tür. Bu kısıtlılık travmaya bağlı ise %8 verilebilir. Bu raporu vermeye yetkili alanlar ise FTR, nöroloji, ortopedi ve romatolojidir. Diğer taraftan nefes darlığı ile ilgili raporları da göğüs hast. veya göğüs cerrahisi uzmanlarının vermesi uygundur.

Yani sizin durumunuzda nefes darlığınız açısından dahiliye uzmanının verdiği rapora itiraz edebilir ve uygun uzman vermediğinden bu raporun iptalini talep edebilirsiniz. Oranlara gelirsek Balthazard formülü ile hesaplama sonucu %23 ve 26 aralığında rapor verilebileceğini düşünüyorum.

Dilerseniz konuyla ilgili olarak aşağıdaki bağlantıları tıklayarak inceleyebilirsiniz.

özürlünün hakları
Skolyoz

Saygılarımla, geçmiş olsun.