Mesajı Okuyun
Old 22-07-2011, 15:00   #21
üye25553

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Bu forumu, hukuk fakültesi öğrencileri ve stajyer avukatlara yönelik ilginç ve eğlenceli sorular için açıyorum. Hukuk mantığını geliştirmeye ve araştırma isteği uyandırmaya yarayacak soruların yer almasını amaçlıyorum. Bu nedenle avukat üyelerimizin sorulara yanıt vermemelerini, yeni sorularla forumu zenginleştirmelerini ve doğru yanıt verenleri teşekkür notu ile kutlamalarını; öğrenci ve stajyer avukat üyelerimizin de yanıt vermeden önce araştırma yapmalarını rica ediyorum.

Üç soruyla başlayalım.

1- Bir sohbette "Hukuk çok kolay" denilmişti, ben de bunu diyene çok basit bir soru sormuştum. İşte o soru: Ülkemizdeki mahkeme türlerini (Asliye Hukuk Mahkemesi vb.) sayınız.

2- "Bu Kitabı Çalın" adlı kitabı çalan kişi ile birlikte kitabın yazarı da "suça azmettirmek" nedeniyle yargılanmalı mıdır? ("Bu Kitabı Çalın" Murat Gülsoy-Can Yayınları)

3- Ahmet'in ücretinin 1/4'ü, borçlusu olduğu icra takibinden dolayı haczedilmiştir. Ancak icra takibinde asıl alacağa her ay işleyen faiz, Ahmet'in ücretinin 1/4'üne eşittir. Takipte BK 84 uygulandığı da dikkate alındığında; 10 ay sonra Ahmet'in borcu artar mı, azalır mı, aynı mı kalır? Neden?

Öğrenci halimle bir deneyeyim cevaplamayı.

1)
*Asliye Hukuk Mahkemesi
*Asliye Ceza Mahkemesi
*Sulh Hukuk Mahkemesi
*Sulh Ceza Mahkemesi
*Ağır Ceza Mahkemesi
*İcra Ceza Mahkemesi
*İcra Hukuk Mahkemesi
*Asliye Ticaret Mahkemesi
*Deniz Mahkemesi Mahkemesi
*Fikrî Sınaî Haklar Hukuk Mahkemesi
*Fikrî Sınaî Haklar Ceza Mahkemesi
*Aile Mahkemeleri
*İş Mahkemeleri
*Vergi Mahkemeleri
*İdarî Mahkemeler
*Askerî Mahkemeler
*Yüksek Mahkemeler

Unuttuğum muhakkak vardır.

2)Azmettirme, iştirakın bir çeşididir ve iştirakten farklı olarak; azmettirenin failin aklında suç işlemek hiç yok iken, faili suç işlemeye yönlendirmesidir.
Bu mantıkla yola çıkarsak kitap almak için kitap satılan dükkan ya da internet sitesine giren birisinin aklında kitap alma fikri zaten vardır, başka her şey olsa bile azmettirme olamaz.

Ayrıca suç teşkil eden bir kitap adının halâ piyasada olması da bu cevabı vermemde etkili olmadı değil tabii ki.

3)Her ay ödenen 1/4 ödeme faiz ile eşittir ancak burada her ay yapılan ödemenin borcun hangi kısmından mahsup edildiğini düşünmek gerekir. Eğer her ay yapılan ödeme asıl alacaktan mahsup ediliyorsa bir sonraki ay işleyecek faiz oranı düşeceğinden 10 ay sonra faiz ve Ahmet'in ücretinden kesilen 1/4 arasındaki eşitlik bozulacaktır.

Yok eğer gecikme tazminatından (gecikme faizi) düşülüyorsa her şey aynı şekilde devam edecek, kısır döngü içine girilecektir.

Borçlu faizi ve masrafları yatırırsa, kısmî ifa asıl alacaktan düşülebilir. Böylelikle borcundan kurtulma imkânı doğar, faiz ile aylık ödeme arasındaki eşitlik bozulur.